INWAZJA NA UKRAINĘ
Sasin: przyjmowanie uchodźców z Ukrainy przebiega sprawnie
Akcja przyjmowania uchodźców z Ukrainy przebiega bardzo sprawnie – ocenił w środę w Chełmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin po spotkaniu z samorządowcami z terenów przygranicznych. Zapewnił również o wsparciu spółek Skarbu Państwa
Wicepremier Sasin uczestniczył w środę w spotkaniu z samorządowcami z terenów przygranicznych. Następnie odwiedził punkt recepcyjny w Chełmie, gdzie spotkał się z wolontariuszami i uchodźcami.
Po tym dzisiejszym dniu mogę powiedzieć, że akcja przyjmowania uchodźców z Ukrainy przebiega bardzo sprawnie – powiedział w Chełmie wicepremier.
Przekazał, że podczas spotkania z samorządowcami omawiano kwestie związane z przyjmowaniem uchodźców.
Sytuacja jest całkowicie pod kontrolą. Drobne problemy, które zostały zasygnalizowane przez samorządowców, będziemy na bieżąco usuwać. Wysłuchałem różnych oczekiwań, przede wszystkim dotyczących wzmocnienia transportu uchodźców – podkreślił Sasin.
Zadeklarował, że również spółki Skarby Państwa włączą się w akcję organizowania transportu dla uchodźców w Polsce.
Chcemy użyć wszystkich sił, aby cała akcja toczyła się sprawnie, żeby uchodźcy nie czekali zbyt długo, tylko byli sprawnie przyjmowani i relokowani do miejsc przebywania – zaznaczył Sasin.
Zwrócił uwagę, że kolejki do granicy polsko-ukraińskiej w woj. lubelskim uległy znacznemu skróceniu.
Wicepremier podkreślił, że spółki Skarbu Państwa wspierają akcję przyjmowania uchodźców m.in. w wymiarze finansowym, logistycznym, a także zapewniają prowiant, obsługę bankową i dotyczącą ubezpieczenia. „Robimy wszystko, co jest możliwe, bo ta sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań i mobilizacji” – dodał minister aktywów państwowych.
Wcześniej w środę wicepremier wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oraz w przekazaniu darów przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.
Punkt recepcyjny w hali sportowej MOSiR Chełm powstał w sobotę. Jest jednym z dziewięciu takich ośrodków dla uchodźców z Ukrainy w woj. lubelskim. Pozostałe funkcjonują w Dorohusku, Dołhobyczowie, Lubyczy Królewskiej, Horodle, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu oraz Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Uchodźcy z Ukrainy mogą w nich odpocząć, zjeść posiłek, skorzystać z pomocy medycznej, a także - jeśli wyrażą taką wolę - uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków dla osób uciekających z Ukrainy i bezpłatny transport do niego.
Od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę, lubelskie przejścia graniczne z Ukrainą przekroczyło około 240 tys. osób, z czego 45 tys. minionej doby.
Czytaj też: „Bez wyjątków!” - Premier o unijnych sankcjach dla Rosji
PAP/KG