Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Kiepas: Frank może podrożeć w tym tygodniu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 lutego 2014, 06:02

  • Powiększ tekst

Ostatni tydzień lutego może przynieść osłabienie złotego w relacji do szwajcarskiego franka. Proces ten powinny wspierać dobre dane ze Szwajcarii i oczekiwane pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie - uważa Marcin Kiepas z Admiral Markets AS Oddział w Polsce.

Wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia zarówno w Polsce, jak i w Szwajcarii będzie publikacja danych nt. dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) za okres IV kwartału 2013 roku. W tym pierwszym przypadku dane zostaną opublikowane w piątek, a w drugim w czwartek.
Rynek oczekuje, że w ostatnich trzech miesiącach ub.r. roczna dynamika szwajcarskiego PKB przyspieszy do 2% z 1,9% kwartał wcześniej. Historia uczy, a wyniki największych partnerów handlowych Szwajcarii potwierdzają, że dane powinny okazać się lepsze od prognoz.
Znacznie większe przyspieszenie wzrostu gospodarczego oczekiwane jest w Polsce. Jak wynika z opublikowanych już wstępnych szacunków PKB wzrośnie w IV kwartale o 2,7%, podczas gdy jeszcze w okresie lipiec-wrzesień 2013 roku było to 1,9%. Struktura PKB powinna być prowzrostowa, zapowiadając dalsze przyspieszenie w kolejnych kwartałach. Tyle tylko, że w odróżnieniu od danych ze Szwajcarii taki odczyt jest już zawarty w cenach

- mówi ekspert. jego zdaniem na korzyść szwajcarskiej waluty będzie wpływał jeden czynnik:

Na korzyść szwajcarskiej waluty będzie w tym tygodniu prawdopodobnie oddziaływał jeszcze jeden czynnik. Mianowicie realne zagrożenie realizacją zysków na giełdach, po tym jak po lutowym rajdzie indeksy na Wall Street ponownie znalazły się blisko rekordów. Ich przełamanie wydaje się mało prawdopodobne nawet wtedy, gdyby rynek uznał, że ostatnie słabsze dane z USA są efektem chwilowego wpływu ostrej zimy na amerykańską gospodarkę. A póki co, takiej pewności nie ma. Ewentualne spadki na Wall Street sprowokują realizację zysków na większości światowych giełd, co przełoży się na wzrost awersji do ryzyka i będzie preferowało "bezpiecznego" franka wobec polskiego złotego.

Z tego może wyniknąć zmiana na parach walutowych, w tym frak złotówka.

Gdyby sugerować się wskazaniami wykresu CHF/PLN to należałoby liczyć się ze wzrostem tej pary w reakcji na publikowane dziś dane. Tak należałoby interpretować fakt, że w piątek kurs nie zdołał się przebić poniżej bariery 3,40 zł, co wskazuje na jedynie korekcyjny charakter obserwowanych w tym dniu spadków CHF/PLN

- podsumowuje Kiepas.

Opr. Jas

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.