Bujak: dostępność środków z KPO będzie sprzyjać inwestycjom
Dostępność środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletniego budżetu UE będzie sprzyjać silnemu wzrostowi inwestycji publicznych i w 2023 roku może dodać do wzrostu PKB w Polsce nawet ponad 1 pkt proc. - powiedział PAP główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak
Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski (KPO). O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Dodał, że w czwartek do Warszawy uda się przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Wniosek Komisji trafi teraz do Rady UE, która ma cztery tygodnie na jego przyjęcie.
Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty PKO BP, „zielone światło” Komisji Europejskiej dla polskiego KPO jest pozytywne dla złotego. „Już same informacje, że porozumienie ws. KPO jest coraz bliżej, sprzyjały umocnieniu złotego w ostatnich tygodniach, nawet mimo fali awersji do ryzyka przetaczającej się przez globalne rynki” - wskazał.
Podkreślił, że umocnienie złotego jest obecnie bardzo „cenne”, ponieważ pomaga ograniczać inflację, gdyż mocniejszy złoty to niższa dynamika cen importowych.
Bujak zaznaczył, że napływ środków unijnych w ramach KPO jest pozytywny dla krajowych finansów publicznych, gdyż zapewnia finansowanie dużej części projektów inwestycyjnych realizowanych przez sektor publiczny.
Bez pieniędzy z Brukseli wszystkie inwestycje publiczne musiałyby być realizowane z krajowych środków i pogarszałoby to stan krajowych finansów publicznych. Utrzymanie ambitnych planów inwestycyjnych oznaczałoby konieczność ograniczenia wydatków socjalnych lub zwiększanie obciążeń podatkowych, a także utrudniałoby potrzebne w obecnej sytuacji zwiększanie wydatków obronnych - wyjaśnił ekonomista.
Zaznaczył, że dostępność środków unijnych w ramach KPO oraz standardowego wieloletniego budżetu UE będzie sprzyjać silnemu wzrostowi inwestycji publicznych i w 2023 roku może dodać do wzrostu PKB w Polsce nawet ponad 1 pkt proc.
Uruchomienie KPO dla Polski będzie w krótkim terminie ograniczać inflację dzięki umocnieniu złotego. Następnie może się jednak ujawnić proinflacyjny efekt związany ze wzrostem łącznego popytu w gospodarce. Ostatecznie jednak przeważy dezinflacyjny wpływ KPO związany ze wzmocnieniem strony podażowej gospodarki po zrealizowaniu planowanych inwestycji - ocenił Bujak.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Czytaj też: KE zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy
PAP/KG