Komorowski wskazuje na potencjalne źródła sukcesu gospodarczego: Polska nie może "przespać" momentu
Osiągnięcie wysokiego wzrostu PKB i zwiększenie możliwości eksportowych to kluczowe zadania stojące przed polską gospodarką - ocenił w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski, otwierając konferencję "Gospodarka konkurencyjnej Polski: rekomendacje reform".
Zdaniem prezydenta tylko wówczas możliwe będzie podniesienie jakości życia Polaków. "Możliwy będzie dalszy rozwój gospodarczy na miarę naszych ambicji, osiąganie dalszego wzrostu poziomu naszego życia i utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki przez najbliższe 25 lat naszej polskiej wolności" - mówił Komorowski.
Zaznaczył, że Polska nie może "przespać" momentu, kiedy trzeźwo może ocenić nie tylko swoje sukcesy, ale także wyzwania, jakie przed nami stoją.
Ostatnie 25 lat to czas trudnych reform, jakie dokonały się w Polsce; dzięki zmianom nasz kraj stał się jednym z liderów wzrostu gospodarczego w Europie - mówił prezydent. Przypomniał, że w czasie ostatniego kryzysu Polska notowała wzrost gospodarczy, w przeciwieństwie do innych krajów, które popadły w recesję. "To jest słuszne źródło naszej dumy" - dodał.
"Należy pamiętać jednak o tym, że równolegle do tego zjawiska liderowania wzrostowi gospodarczemu w Europie, dzisiaj musimy bacznie obserwować to, co zachodzi w gospodarce krajów europejskich pod wpływem bolesnego doświadczenia kryzysu" - powiedział prezydent.
Zaznaczył, że małe i średnie firmy są siłą polskiej gospodarki. "Dzięki rozwojowi tego sektora możemy zmniejszać bezrobocie. Warto więc przypomnieć, że w mikrofirmach, małych i średnich przedsiębiorstwach pracuje w Polsce prawie 12 mln osób, że 1,7 mln małych i średnich firm generuje ponad 50 proc. PKB Polski i tworzy ponad 80 proc. nowych miejsc pracy" - mówił.
Dodał, że 85 proc. młodych Polaków deklaruje pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. W opinii prezydenta Polacy chcą być i są przedsiębiorczy, jednak często trudno im realizować swoje zamysły, marzenia o przedsiębiorczości z powodu istnienia bardzo różnych barier. "Dlatego trzeba tworzyć firmom w Polsce nie tylko warunki do rozwoju, ale też warto tworzyć dobry klimaty dla przedsiębiorczości i dla zdolności do konkurowania" - podkreślał Komorowski.
Jak ocenia prezydent, właśnie w kontekście konkurencyjności polskiej gospodarki należy się zastanawiać nad kwestią przyjęcia przez Polskę euro. "Być może warto wykorzystać czysto wyborcze zainteresowanie tym tematem do dyskusji nad wpływem członkostwa lub nie polskiej gospodarki w strefie euro dla jej konkurencyjności w przyszłości" - powiedział.
Przypomniał też, że prezydencka kancelaria pracuje nad trzema obszarami, które mają wesprzeć przedsiębiorczość w Polsce. Wskazał tu przepisy wzmacniające ochronę praw podatnika, które zakładają wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika.
Kolejny obszar to poprawa warunków dla rozwoju innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Polepszenie zasad komercjalizacji własności intelektualnych uczelni i instytutów badawczych oraz tworzenie norm prawnych dla inwestycji venture capital zwiększy efektywność funduszy Unii Europejskiej i innowacyjność przemysłu - ocenił Komorowski.
"Za konieczne uznaję zmiany w prawie pracy (...). To jest trudny, delikatny społecznie obszar, ale bez ruszenia tego obszaru nie ma mowy o utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki" - powiedział. Wskazał też, że ograniczenie szarej strefy i wzrost zatrudnienia będą możliwe poprzez dostosowania prawa pracy do działalności typowej dla małych i średnich przedsiębiorstw.
(PAP)