Wakacje kredytowe przyjęte przez Sejm. Jak można skorzystać?
Posłowie przyjęli ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe w latach 2022 i 2023. Nowymi przepisami zajmie się teraz Senat. Równocześnie nie przeszły propozycje likwidacji tzw. podatku Belki – czytamy na portalu biznesinsider.com.pl
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom – taka jest nazwa projektu ustawy o zapowiedzianych przez rząd wakacjach kredytowych – została przegłosowana przez Sejm. Ustawa będzie obecnie skierowana do Senatu.
Wakacje kredytowe zgodnie z zapisami ustawy będą przysługiwać wszystkim zadłużonym w polskich złotych. Każdy taki kredytobiorca będzie mógł zawnioskować o zawieszenie spłaty przez cztery miesiące w tym i przyszłym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023) - informuje portal.
Ustawa zawiera także przepisy, których celem jest wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Według projektu ustawy banki mają wpłacić na fundusz do końca roku 1,4 mld zł.
Posłowie odrzucili jednak wnioski opozycji, aby m.in. zlikwidować podatek od zysków z lokat i inwestycji kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, oraz alternatywne wobec wersji rządowej propozycje wakacji kredytowych.
Czytaj też: Gaz-System ma decyzje środowiskowe dla gazociągów od FSRU
businessinsider.com.pl/mt