Polska B coraz dalej od Polski A
Różnice między Polską A, a Polska B są coraz bardziej widoczne. Polska wschodnia rozwija się dużo wolniej niż reszta kraju. PKB niektórych regionów kraju jest niższe nawet o ponad 30 proc. od średniej krajowej.
Niektóre regiony Polski są w niemal dramatycznej sytuacji, jeśli chodzi o rozwój. Ich dystans do średniej krajowej cały czas się powiększa i niewiele wskazuje na to, by miało to ulec zmianie w najbliższej przyszłości.
Dla uprzytomnienia tego, jak duży jest rozjazd między Polską A, a Polską B, „DGP” przywołuje dane Głównego Urzędu Statystycznego, które mówią o wysokości PKB. Przykładowo – PKB w województwach podkarpackim i lubelskim było niższe aż o 32 proc. od średniej krajowej. Dystans do średniej krajowej rośnie także w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. Rozjazd oznacza nie tylko coraz większe różnice, między poszczególnymi regionami kraju, ale także bardzo szybki rozwój tych z tzw. Polski A.
Dlaczego tak się dzieje? Eksperci wskazują na katastrofalny stan infrastruktury, co zniechęca potencjalnych inwestorów do zakładania firm i rozwoju biznesu. Inne przyczyny to coraz większy przepływ mieszkańców z mniejszych miejscowości do wielkich miast i aglomeracji. To potęguje różnice między regionami kraju. Nie ma też właściwej polityki związanej z zagospodarowaniem przestrzennym Polski.
Podziałowi na Polskę A i Polskę B nie pomogły ani dotacje unijne, ani nawet specjalny program Operacyjny Rozwoju Polski Wschodniej, mimo tego, że przeznaczono na niego niemal trzy miliony euro z środków unijnych i państwowych.
ll, Dziennik Gazeta Prawna