Obajtek: Na Bałtyku będzie możliwa produkcja 10,5 GW energii
Sztandarową inwestycją Orlenu jest elektrownia wiatrowa Baltic Power o mocy 1,2 GW. PKN Olren rośnie poprzez akwizycje i inwestycje, budujemy koncern multienergetyczny. Uczestnicząc w transformacji energetycznej nasza firma będzie tworzyć siłę polskiej gospodarki, zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo na rynkach energii i paliw, ale także wesprze wzrost innych sektorów gospodarki – mówił szef PKN Orlen Daniel Obajtek w środę podczas konferencji prasowej w Szczecinie poświęconej rozwojowi energetyki wiatrowej
Proces przekształcenia Orlenu trwa już pięć lat, strategia inwestycyjna Orlenu uwzględnia wydanie 140 mld zł, jej istotnymi elementami jest przejęcie Lotosu i PGNiG. Kolejnym krokiem w działaniach Orlenu będzie rozwój segmentu paliw alternatywnych, paliw syntetycznych, paliw wodorowych oraz rozwój nowoczesnej petrochemii. Współpraca z partnerami z Arabii Saudyjskiej pozwoli nam na rozwój oferty produktowej i zwiększenie sprzedaży detalicznej - powiedział Obajtek.
Baltic Power
Elektrownia wiatrową Baltic Power o mocy 1,2 GW to nasza sztandarowa inwestycja. Złożyliśmy 11 wniosków o pozwolenia w zakresie budowy farm wiatrowych i nasze działania ogniskują się na inwestycjach w obrębie Bałtyku. Morze Bałtyckie umożliwi produkcję łącznie 10,5 GW energii, tj. 40 TWh prądu rocznie - podkreślił prezes Orlenu.
Transformacja energetyczna jest niezbędna dla gospodarki zarówno polskiej jak i regionalnej. Podążamy tą drogą bardzo konsekwentnie. Skupiamy się na programie energetyki nisko- i zeroemisyjnej, a jego częścią są farmy wiatrowe na Bałtyku. Farma Baltic Power powstaje we współpracy z naszym partnerem, firmą Northland Power - mówił szef PKN Orlen.
Inwestujemy także w zieloną energię na lądzie, w fotowoltaikę, elektrownie gazowe. Posiadamy dwie takie elektrownie, w Płocku i we Włocławku, budujemy także blok gazowy w Ostrołęce i Grudziądzu oraz planujemy taką inwestycję w Gdańsku - dodał.
W kwestii energetyki i produkcji prądu, planujemy do roku 2030 wytwarzać 10 TWh energii zeroemisyjnej. Chcemy też obniżyć poziom emisji w procesach produkcyjnych o 33 proc. - zadeklarował.
Czytaj też: Premier zapowiada ustawę dot. dystrybucji węgla. „Statki z węglem płyną”
mt