Szwecja: Rząd przywraca obowiązkową służbę cywilną
Jeszcze w tym roku rząd Szwecji przywróci obowiązek służby w obronie cywilnej. Powodem jest wojna w Ukrainie, w tym rosyjskie ataki na ludność cywilną. Na ćwiczenia zostaną powołane osoby mające wesprzeć ratownictwo. W ciagu pięciu lat przeszkolonych ma zostać 3 tys. osób - poinformowano w poniedziałek.
Rząd Szwecji przywróci obowiązek służby w obronie cywilnej. Obecnie nakaz ma dotyczyć jednej grupy zawodowej.
Widzimy, że służby ratownicze nie są obecnie przystosowane do utrzymywania wysokiego poziomu gotowości w przypadku ataku zbrojnego - oznajmił Bohlin na konferencji prasowej w Saelen na zachodzie kraju. Jak dodał, „doświadczenia z Ukrainy, gdzie służby ratownicze są pod dużą presją, są jednoznaczne.
Służba cywilna w Szwecji została zniesiona w 2008 roku, gdy uznano, że w regionie nie ma już ryzyka wystąpienia konfliktu zbrojnego. Szkolenia ludności na wypadek kryzysu na dużą skalę organizowano w okresie zimnej wojny do lat 90. Cykliczne kursy odbywali m.in. pracownicy służb ratunkowych, medycy oraz personel przedszkoli, ale też np. pracownicy zakładów energetycznych.
Minister obrony cywilnej Carl-Oskar Bohlin poinformował dziennikarzy, również, że rząd pracuje nad tym, by także kolejne grupy zawodowe dołączały do szkoleń wojskowych.
Czytaj też: Do wojska będzie dużo łatwiej. MON robi zmiany
pap, jb