Sytuacja na rynku pozwala uniknąć podwyżek cen paliw na stacjach
W tym roku ceny paliw, a przez to bezpośrednie wydatki na paliwo będą stanowiły wyraźnie mniejsze obciążenie dla domowych budżetów - wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
Mijający tydzień ponownie kończymy na poziomach minimalnie niższych, które aktualnie średnia cena dla benzyny bezołowiowej wynosi 95 - 6,50 zł/l (spadek o 1 gr/l w stosunku do cen z 7.06.2023), bezołowiowej 98 – 7,09 zł/l (-2 gr/l), oleju napędowego 6,09 zł/l (-4 gr/l), autogazu – 2,90 zł/l (-2 gr/l).
Rozpoczęcie wakacji rok temu nastąpiło w momencie kiedy ceny paliw kształtowały się na poziomie blisko historycznych rekordów tj. dla Pb95 - 7,95zł/l, Pb98 - 8,56 zł/l, ON - 7,92 zł/l i LPG - 3,54 zł/l.
W tym roku ceny paliw, a przez to bezpośrednie wydatki na paliwo będą stanowiły wyraźnie mniejsze obciążenie dla domowych budżetów.
Ropa naftowa
Ceny sierpniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent ponownie wracają w rejon 76 USD/bbl.W skali tygodnia ropa Brent podrożała około 1 USD/bbl. Cena rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam wzrosły do 55 USD/bbl.
Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) zrewidowała w górę o 0,2 mln bbl/d do 2,4 mln bbl/d prognozy wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku. Zdaniem IEA światowa konsumpcja ropy naftowej i paliw wzrośnie w latach 2022-2028 o 6 proc. osiągając w roku 2028 średnioroczny poziom 105,7 mln bbl/d. Szczyt konsumpcji ropy naftowej do końca tej dekady jest w zasięgu wzroku.
Zgodnie z danymi IEA w maju eksport rosyjskiej ropy naftowej i produktów gotowych ukształtował się na poziomie 7,8 mln bbl/d ( z tego 5,2 mln bbl/d sama ropa) i jest to poziom zbliżony do tego sprzed ataku Rosji na Ukrainę. Arabia Saudyjska w maju zaimportowała rekordową ilość rosyjskiego diesla (168 tys. bbl/d) - w czerwcu oczekiwany jest dalszy wzrost.
Czytaj także: Intel zbuduje fabrykę za 20 mld zł. Premier Morawiecki: To największa inwestycja greenfield w Polsce
ISBnews/BM Reflex/rb