Produkcja przemysłowa na biegu wstecznym. Dane GUS
Produkcja przemysłowa w maju 2023 r. spadła o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w maju o 3,0 proc. rdr i wzrostu o 5,1 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w maju br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,4 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,0 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br.
Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w maju i kwietniu 2023 r.:
PIE komentuje dane GUS
Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że produkcja przemysłowa w maju 2023 r. spadła o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,4 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w maju br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,4 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,0 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br.
To czwarty miesiąc z rzędu, kiedy przemysł odnotowuje spadek. Wyniki są również gorsze od prognoz rynkowych, które zakładały spadek o 3,0 proc. r/r.” - poinformował Sergiej Druchyn. Zwrócił uwagę, że najsłabsze wyniki odnotowuje sektor chemiczny (-20,7 proc.) i produkcja drewna (-22,5 proc.). Łącznie - jak podał - w 20 z 34 kategorii odnotowano spadek. Największe wzrosty miały miejsce w naprawie i instalacji maszyn (+36,2 proc.) oraz produkcji urządzeń elektrycznych (+14,5 proc.).
Zdaniem analityka wyniki przemysłu zaczną się poprawiać w drugiej połowie roku ze względu na poprawę koniunktury krajowej oraz efekty statystyczne.
Badania koniunktury GUS wskazują, że pesymizm przedsiębiorców odnośnie do przyszłego zagranicznego portfela zamówień znacząco spadł w porównaniu do grudnia poprzedniego roku – pomimo tego liczba nowych zamówień wciąż pozostaje niższa niż w okresie dobrej koniunktury - wskazał ekspert PIE.
Analitycy PIE spodziewają się, że wzrost przemysłu będzie mniejszy niż w ubiegłych latach. Główne przyczyny są związane ze spowolnieniem w krajach, które są najważniejszymi partnerami handlowymi Polski.
Wyniki przemysłu w kolejnych latach będą nakręcane także przez liczne inwestycje zagraniczne lokowane w Polsce – tylko w tym roku ogłoszono nowe fabryki akumulatorów litowo-jonowych, pomp ciepła czy półprzewodników - wymienili.
Zwrócili uwagę, że inflacja PPI w przemyśle jest na najniższych poziomach od 2021 roku. W maju wskaźnik wzrostu cen produkcji sprzedanej w przemyśle wyniósł 3,1 proc. r/r. „Jest to najniższy wynik od lutego 2021 roku. Ceny w przetwórstwie przemysłowych odnotowały po raz pierwszy spadek (-1,7 proc.); najwolniej zaś ceny rosną w dostawie wody (3,2 proc)” - podali. Ich zdaniem dezinflacja PPI pomoże ograniczać inflację konsumencką ze względu na wolniejszy wzrost cen dóbr przemysłowych.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny, który przygotowuje m.in. raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki.
Czytaj też: ZWZ KGHM zdecydowało o wypłacie dywidendy. Ile za akcje?
pap, jb