Niemcy coraz mniej atrakcyjne dla inwestorów
W 2022 r. z Niemiec wypłynęło o 132 mld USD więcej inwestycji bezpośrednich, niż w Niemczech zainwestowano - wynika z badania Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW), o którym pisze dziennik „Handelsblatt”. Był to największy odpływ wśród 46 badanych krajów. To ostrzeżenie, że kraj traci na atrakcyjności, uważają ekonomiści.
Liczby te „należy rozumieć jako sygnał ostrzegawczy, że lokalizacja traci na atrakcyjności: demografia lub wysokie ceny energii wpływają na Niemcy” - powiedział Christian Rusche, ekonomista IW. Wiele problemów ma podłoże wewnętrzne. Wysokie podatki od przedsiębiorstw, biurokracja i niedoinwestowana infrastruktura sprawiają, że Niemcy stają się coraz mniej atrakcyjne.
Po spowolnieniu w latach 2014–2018 odpływ inwestycji netto ponownie gwałtownie wzrósł od 2019 r.. W 2022 r. wzrósł do nowej rekordowej wartości - podaje IW, który ocenił dane organizacji krajów uprzemysłowionych OECD. Bezpośrednie inwestycje z innych krajów europejskich spadły szczególnie dramatycznie, z 79 mld euro do zaledwie 13 mld euro” - czytamy.
Jak wynika z badania przeprowadzonego wiosną przez Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, „więcej niemieckich firm niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 15 lat opuszcza rodzimy rynek ze względu na koszty. Pogłębiający się niedobór wykwalifikowanych pracowników może również prowadzić do tego, że firmy będą wolały inwestować swoje pieniądze za granicą” - pisze „Handelsblatt”.
To, czy odpływ inwestycji bezpośrednich z Niemiec będzie trwał, nie jest jeszcze jasne - mówi Torsten Schmidt z Instytutu Badań Gospodarczych RWI w Essen. Napływy inwestycji często następują po kilkuletnich cyklach; po spadku regularnie wzrastają. Schmidt zauważył jednak, że napływy były ostatnio wyraźnie słabe.
Jednak „w ciągu najbliższych kilku lat do Niemiec napłyną bezpośrednie inwestycje w wysokości 56 miliardów euro, głównie poprzez budowę nowych fabryk chipów i baterii. Liczby te stanowią drugą stronę medalu (…)” - zauważa „Handelsblatt”.
PAP/RO
CZYTAJ TEŻ: Szkodliwe mity o płacy minimalnej obalone
CZYTAJ TEŻ: Cukru nie zabraknie. A uprawa jest opłacalna