KOWR. Polski eksport z tego słynie!
W pierwszym półroczu tego roku, największe przychody Polska osiągnęła z eksportu mięsa i jego przetworów, ziarna zbóż i przetworów, wyrobów tytoniowych oraz produktów mlecznych. W tym okresie wartość wywozu żywności wyniosła 25,6 mld euro i była ok. 16 proc. wyższa niż przed rokiem - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Wzrost wartości polskiego eksportu żywności w pierwszym półroczu 2023 r. był wypadkową nadal wysokich cen transakcyjnych na rynku międzynarodowym oraz popytu na konkurencyjne cenowo i jakościowo produkty wytwarzane przez krajowy sektor rolno-spożywczy - skomentował zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński.
Jego zdaniem, do wzrostu eksportu rolno-spożywczego, podobnie jak w latach poprzednich, przyczyniały się również działania ze strony przemysłu rolno-spożywczego w kierunku doskonalenia jakości eksportowanych surowców i produktów oraz dywersyfikacji rynków zbytu.
Jak wskazuje KOWR, eksport na rynek UE w okresie styczeń–czerwiec 2023 charakteryzował się znaczną koncentracją geograficzną. Podobnie jak w latach poprzednich produkty rolno-spożywcze z Polski były eksportowane przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej, sprzedano tam produkty o wartości 18,8 mld euro (wzrost o 13 proc.), co stanowiło blisko 3/4 przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.
W eksporcie do krajów UE największe przychody osiągnięto m.in. ze sprzedaży: papierosów (1,9 mld euro), mięsa drobiowego (1,6 mld euro), produktów mlecznych (1,2 mld euro), pieczywa i wyrobów piekarniczych (993 mln euro), mięsa wołowego (909 mln euro), karmy dla zwierząt (869 mln euro), a także wyrobów czekoladowych (712 mln euro).
Głównym partnerem handlowym Polski pozostały Niemcy. Eksport do tego kraju w okresie styczeń–czerwiec 2023 r. wyniósł 6,4 mld euro i był o 16 proc. większy niż przed rokiem. Do Niemiec eksportowano głównie papierosy, przetwory rybne, mięso drobiowe, karmę dla zwierząt.
Ważnymi odbiorcami polskich artykułów rolno-spożywczych były także: Niderlandy, Francja, Włochy, Czechy.
Łącznie eksport na rynki wymienionych pięciu krajów (Niemcy, Niderlandy, Francja, Włochy i Czechy) wygenerował ponad 12 mld euro przychodów, co stanowiło 47 proc. wartości eksportu rolno-spożywczego.
O 23 proc., do 6,9 mld euro, wzrosła w pierwszym półroczu 2023 r. wartość sprzedaży żywności do krajów pozaunijnych. Największymi jej odbiorcami była Wielka Brytania i Ukraina, Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska. Głównie na te rynki eksportowano: pszenicę, produkty mleczne, mięso drobiowe, pieczywo i wyroby piekarnicze.
W strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych dominowało mięso i przetwory mięsne. W okresie styczeń-czerwiec 2023 r. przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej mięsa i przetworów mięsnych były o 8 proc. wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 4,9 mld euro, stanowiąc 19 proc. wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.
Drugą pod względem wartości pozycję z 15 proc. udziałem w eksporcie produktów rolno-spożywczych z Polski zajmowało ziarno zbóż i przetwory, których łączna sprzedaż, w porównaniu z pierwszym półroczem 2022 r., wzrosła o 30 proc., do 3,8 mld euro. Z Polski wyeksportowano blisko 6,6 mln ton ziarna zbóż za 1,9 mld euro. W strukturze wywozu dominowała pszenica (52 proc.), której wywieziono 3,4 mln ton.
W pierwszym półroczu br. import żywności wyniósł 16,4 mld euro i był o 9 proc. wyższy niż przed rokiem. Szybsze tempo wzrostu wartości eksportu niż importu spowodowało duży wzrost dodatniego salda handlu zagranicznego, które w okresie styczeń–czerwiec 2023 r. ukształtowało się na poziomie 9,3 mld euro, o 30 proc. wyższym r/r. - poinformował KOWR.
Czytaj także: Rubel na dnie. Co zrobi Rosja?
Czytaj także: MSZ Rosji mówi o użyciu broni nuklearnej
pap, jb