Kolejny krok dla budowy SMR w Ostrołęce
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wszczął postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy małego reaktora atomowego w Ostrołęce. Zamiar budowy małej elektrowni atomowej w Ostrołęce zapowiedziała spółka Orlen Synthos Green Energy, powołana przez Orlen i Synthos Green Energy.
„Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (…) zawiadamia strony postępowania o wszczęciu na wniosek BWRX-300 Ostrołęka postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa i eksploatacja małej modułowej elektrowni jądrowej o łącznej mocy do 1 300 MWe w technologii BWRX-300 w lokalizacji Ostrołęka” – poinformował GDOŚ.
Wcześniej spółka Orlen Synthos Green Energy informowała, że GDOŚ rozpoczął podobne postępowanie dla budowy BWRX-300 w Stawach Monowskich.
W kwietniu tego roku spółka zapowiedziała, że przez dwa lata będzie analizować możliwości budowy małych bloków jądrowych w pobliżu siedmiu miejscowości: Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz Warszawy. Są to lokalizacje, w których znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o wysokim poziomie energochłonności. Także w kwietniu spółka złożyła do resortu klimatu i środowiska wnioski o wydanie decyzji zasadniczej dla sześciu elektrowni jądrowych z reaktorami GEH BWRX-300. Złożone wnioski dotyczą sześciu lokalizacji: Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie (Oświęcim), Dąbrowa Górnicza, Kraków-Nowa Huta oraz Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmującą Tarnobrzeg i Stalową Wolę.
BWRX-300 to chłodzony wodą, z obiegiem naturalnym, mały reaktor modułowy (SMR) o mocy 300 MWe. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z małego bloku ma być docelowo wielokrotnie niższy niż w przypadku energii pochodzącej z gazu. Jedna instalacja zabezpiecza potrzeby ok. 300 – 350 tys. gospodarstw domowych.
Czytaj także: Zalando, Booking i Travelist z zarzutami UOKiK. Co grozi?
rb