Szef MON: Siły Powietrzne RP przeżywają dynamiczny rozwój
Siły powietrzne są tym rodzajem sił zbrojnych, które przeżywają dynamiczny rozwój. Aby mogły stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny, muszą także w nich służyć młodzi, zdeterminowani, zaangażowani żołnierze - powiedział w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak.
Szef MON Mariusz Błaszczak w sobotę wziął udział w uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Do promocji na pierwszy stopień oficerski przystąpiło 147 żołnierzy, w tym 17 kobiet. Promowani na oficerów byli zarówno absolwenci 5-letnich studiów stacjonarnych, jak również absolwenci 6-miesięcznego szkolenia dla podoficerów oraz 24-miesięcznego szkolenia kandydatów na oficerów.
Czytaj też: Niemcy: Atak zimy, zamknięto lotnisko w Monachium
Błaszczak przemawiając do promowanych oficerów podziękował im za wybór Lotniczej Akademii Wojskowej. Podkreślił, że Polska intensywnie rozbudowuje zdolności wojskowe w wielu dziedzinach, w tym Sił Powietrznych. Przypomniał, że w br. zostały wzmocnione o południowokoreańskie FA-50 a w przyszłym roku dołączą do nich m.in. amerykańskie samoloty F-35.
„Siły powietrzne są tym rodzajem sił zbrojnych, które przeżywają dynamiczny rozwój. Żeby mogły stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny, muszą także w nich służyć młodzi, zdeterminowani, zaangażowani żołnierze” - podkreślił szef MON.
Oficerowie kształcili się w kilkunastu specjalnościach, wśród nich jest ponad 50 pilotów (pilot samolotu, pilot samolotu transportowego, pilot śmigłowca, pilot-operator bezzałogowych statków powietrznych). Ponadto szeregi sił powietrznych zasilą specjaliści z obszarów: nawigacji, kontroli ruchu lotniczego, meteorologii, radiotechniki, ubezpieczenia lotów, logistyki, inżynierii lotniczej oraz obrony przeciwlotniczej (zestawy rakietowe).
Lotnicza Akademia Wojskowa - „Szkoła Orląt” - to jedyna placówka w Polsce kształcąca kandydatów na pilotów wojskowych. Akademia jest uczelnią wojskową, która kształci wykwalifikowane kadry dowódcze i specjalistyczne (lotnicze) na potrzeby wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także przygotowuje absolwentów studiów cywilnych do pracy w instytucjach zajmujących się lotnictwem, bezpieczeństwem i obronnością państwa.
Czytaj też: Koreańczycy proponują okręty podwodne dla polskiego programu Orka
PAP/kp