Ważą się losy KSeF. Przejrzystość przedsiębiorstw przesunięta?
Możliwe jest przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów o KSeF – powiedział w czwartek w Sejmie przewodniczący komisji finansów Janusz Cichoń. Jak wyjaśnił PAP, ustawa nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki, a nie likwiduje starych.
W czwartek podczas debaty w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej poseł Janusz Cichoń (Koalicja Obywatelska), przewodniczący Komisji Finansów Publicznych, powiedział, że możliwe jest przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów, na mocy których od 1 lipca przedsiębiorcy będą mieli obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur.
Możliwe, że będzie trzeba zmienić termin wejścia tych przepisów w życie – powiedział PAP.
Ta ustawa ma pełno dziur, na dodatek nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki, nie zdejmując z nich starych, co oznacza dla nich wzrost obciążeń – dodał.
Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy będą musieli od 1 lipca wystawiać faktury za pośrednictwem systemu KSeF, utworzonego przez Ministerstwo Finansów, ale jednocześnie dalej będą musieli m.in. generować pliki JPK-VAT oraz wypełniać inne obowiązki sprawozdawcze.
Ostateczną decyzję podejmie resort finansów – dodał Janusz Cichoń.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkową metodą wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami. Najpierw, od 1 czerwca 2024 r., ten obowiązek obejmie duże firmy a od 1 stycznia 2025 r. także małe i średnie. Obecnie KSeF jest systemem dobrowolnym i korzystają z niego firmy, które w ten sposób chcą się przygotować do wprowadzenia obowiązku fakturowania przez KSeF.
CZYTAJ TAKŻE: Przegłosowano! „Po to potrzebowali zmiany rządu”
CZYTAJ TAKŻE: Okupują polskie media. Cel: Polska Agencja Prasowa
CZYTAJ TAKŻE: 4 881 000 lat Polacy pracowali za darmo dla Niemców
pap, jb