Rynek kryptoaktywów – jakie będą regulacje?
Ministerstwo Finansów przygotuje projekt ustawy o kryptoaktywach - wynika z informacji zamieszczonych na stronach KPRM. Projektowana ustawa ma zapewnić skuteczny nadzór i ochronę inwestorów na rynku kryptoaktywów.
W piątek na stronach Kancelarii Premiera Rady Ministrów, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, została zamieszczona informacja o pracach nad projektem ustawy o kryptoaktywach. Odpowiedzialny za prace będzie resort finansów, a projekt ma zostać przyjęty przez rząd w II kw. 2024 r.
Wymóg UE
W informacji wyjaśniono, że projekt ustawy jest „wynikiem przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę rozporządzenia 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów”.
„Wprowadzenie nowych przepisów podyktowane jest koniecznością przygotowania ram prawnych dla prawidłowego funkcjonowania rynków kryptoaktywów, niezbędne jesttym samym zapewnienie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów przez wyposażenie Komisji Nadzoru Finansowego, (…) w odpowiednie do tego środki” – czytamy w informacji na stronach KPRM. –„Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia 2023/1114, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów” – dodano.
KNF jako nadzorca
Wśród planowanych rozwiązań znalazło się m.in. wyznaczenie KNF jako organu, który będzie nadzorował ten rynek oraz przyznanie KNF „środków nadzorczych służących przeciwdziałaniu naruszeniom, których mogą dopuścić się podmioty nadzorowane”. KNF w projekcie ma uzyskać możliwość nakładania sankcji na oferujących, emitentów lub osoby ubiegające się o dopuszczenie kryptoaktywów, a także będzie mogła nakładać kary pieniężne na osoby zawodowo pośredniczące w zawieraniu transakcji związanych z kryptoaktywami lub realizujące takie transakcje. Dodano też, że „przewiduje się również wyposażenie KNF w środki sankcyjne adresowane do dostawców usług w zakresie kryptoaktywów”.
»» Firmy o kondycji gospodarki czytaj tutaj:
Mały biznes w trwodze. Czego boi się 96 proc. MSP?
Opinie firm o poprawie gospodarki są podzielone
W projektowanej ustawie ma znaleźć się także wprowadzenie odpowiedzialności karnej podmiotów nadzorowanych.
„Surowość środków penalnych będzie uzależniona od stopnia przewinienia i będzie pozostawała w ścisłym związku z rodzajem czynu poddanego kryminalizacji. Rozwiązanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu, w tym przede wszystkim konsumentów, ochronę państwa i inwestorów” – czytamy w informacji o projektowanej ustawie.
W projekcie mają zostać określone obowiązki „emitentów tokenów powiązanych z kryptoaktywami i tokenów powiązanych z e-pieniądzem oraz dostawców usług w zakresie kryptoaktywów, w tym zobowiązanie emitentów do przekazywania KNF informacji dotyczących ich działalności, które podlegają ocenie nadzorcy”. Planuje się wprowadzenie do projektowanej ustawy „zakresu i zasad zachowania tajemnicy zawodowej obejmującej informacje uzyskane w związku ze świadczeniem usług w zakresie kryptoaktywów.
Marek Siudaj (PAP), sek
»» O najpopularniejszym słowie w gospodarce czytaj tutaj: