"Wsteczne" L4? Zobacz jak je załatwić
Słynne L4 to zwolnienie lekarskie, które wystawia lekarz w przypadku choroby. Zwykle jest ono wystawiane wraz z dniem wizyty, ale są od tego wyjątki!
Jak informuje „Gazeta Prawna” w przypadku choroby zazwyczaj otrzymujemy L4 od dnia wizyty, jednak w uzasadnionych przypadkach lekarz może wystawić takie zwolnienie nawet do trzech dni wstecz od dnia wizyty. Kiedy jest to możliwe?
Uzasadnione przypadki
Może zdarzyć się, że lekarz wystawi L4 ze wsteczną datą jeśli np. choroba uniemozliwiała nam wizytę lekarską od razu po jej wykryciu. Wszyscy znamy przypadki schorzeń, które „powalają” chorego na tyle mocno, że wyjście do lekarza nie jest opcją. Wtedy właśnie lekarz może wystawić L4 do trzech dni wstecz.
Psychiatra wyjątkiem
Jak zaznacza „Gazeta Prawna” sytuacja jest inna gdy chodzi o psychiatrów. Ci bowiem mogą wystawić L4 z bardziej odległą datą wsteczną niż trzy dni, jeśli uznają, że:
Zaburzenia psychiczne pacjenta ograniczały jego zdolność do oceny własnego zdrowia.
Co na to pracodawca?
Czy pracodawca musi zaakceptować takie wsteczne L4?
Okazuje się, że tak!
Jeśli jednak nasz szef ma do niego wątpliwości, to może prosić o kontrolę zwolnienia, celem weryfikacji - taką kontrolę firma może przeprowadzić samodzielnie lub, częściej, z pomocą lekarzy orzeczników ZUS. Jeśli zwolnienie zostanie uznane za niezasadne to pracownik może stracić prawo do zasiłku chorobowego za ten okres!
Warto znać swoje prawa i przepisy!
Gazeta Prawna/ as/
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Fatalne perspektywy dla posiadaczy kredytów
Koniec chińskiego cudu gospodarczego
KPO niby będzie, ale Jourova jest nieufna wobec Tuska