Polscy rolnicy w kryzysie! Tak konkurencja niszczy nasz biznes
Dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego zagrożeniem jest konkurencja ze strony podmiotów zagranicznych, wysokie koszty produkcji a także słaba pozycja negocjacyjna z odbiorcami - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Celem publikacji - jak wyjaśnił BGK - jest poznanie opinii rolników i firm przetwórczych na temat ogólnej kondycji polskiego rolnictwa oraz ich ocena perspektyw na przyszłość.
Sytuacja rolników
Wyniki badania świadczą o tym, iż przedstawiciele sektora rolno-spożywczego krytycznie oceniają sytuację. Respondenci zwrócili uwagę na wysoką konkurencję ze strony innych państw, a także na wysokie koszty produkcji oraz słabą pozycję w negocjacjach z odbiorcami ich towarów.
W publikacji zaznaczono, że BGK przez 4 lata udzielił rolnikom oraz firmom z branży rolno-spożywczej ponad 14 tysięcy gwarancji, co pozwoliło zabezpieczyć kredyty o łącznej wartości 2,7 mld zł.
Wskazano też, że prawie połowa (46 proc.) odbiorców gwarancji z FGR zadeklarowało, że bez wsparcia ze strony BGK otrzymanie finansowania nie byłoby możliwe albo miałoby niższą wartość niż oczekiwana.
„Wartość dodatkowego kredytu, który dzięki gwarancjom z FGR wypłacono polskim rolnikom i firmom z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego w okresie objętym badaniem (od 1 grudnia 2022 roku do 30 listopada 2023 roku), wynosi blisko pół miliarda złotych” - powiedział menadżer zespołu badań i ewaluacji w BGK Rafał Boguszewski. Dodał, że w samym 2023 roku było to blisko 6 tysięcy gwarancji, a więc ponad 38 proc. wszystkich gwarancji udzielonych przez 4 lata.
Rolnicy nadal potrzebują łatwego dostępu do kapitału – koniecznego, by inwestować i aktywnie dostosowywać swoje gospodarstwa do zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej - zaznaczył.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Zapłacimy miliony Niemcom za tranzyt paliw
Bez Obajtka zyski Orlenu lecą na łeb
Absurdalne ceny. Wzrost zainteresowania o 60 proc.!
Plan naprawczy: 10 tys. ludzi na bruk i likwidacja
Oto najszybszy pociąg na świecie. Jedzie 623km/h
pap, jb