Katastrofa w PKP Cargo. Aż 4 tys. pracowników nie przyjdzie do pracy
PKP Cargo zamierza w ramach „programu naprawczego” wysłać 30 proc. swojej załogi na przymusowy postój. Jak poinformował wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak - 10 proc. załogi PKP Cargo jest już na nieświadczeniu pracy - poinformował w czwartek, dodając, że to ostatnie dane ze środy.
Nowy rząd, nowa „trudna” sytuacja
Jak oświadczył Malepszak odpowiadając na pytania posłów, sytuacja PKP Cargo jest bardzo trudna, dlatego nowy zarząd musiał podjąć działania w kierunku „zbilansowania sytuacji finansowej”.
Co z pracownikami?
Jak tłumaczył, na pierwszy ogień poszły kwestie pracownicze, gdyż działania jak skierowanie części załogi na nieświadczenie pracy można przeprowadzić szybko.
10 proc. załogi PKP Cargo jest już na nieświadczeniu pracy. To ostatnie dane na wczoraj - powiedział wiceminister infrastruktury.
„Każdego miesiąca na same wynagrodzenia PKP Cargo musi przeznaczyć dwa razy więcej, niż całe przychody” - podkreślił. Jak zaznaczył inne działania mają dłuższą perspektywę, przypomniał, że np. wypowiedzenie układu zbiorowego wejdzie w życie dopiero za dwa lata.
Przejadanie pieniędzy
Wiceminister przypomniał, że rynkowy udział PKP Cargo w ciągu 10 lat spadł z 60 do 28 proc., a rynek w tym czasie stał się znacznie bardziej konkurencyjny. Działania poprzednich zarządów spółki nazwał „przejadaniem” środków na wynagrodzenia.
Remonty taboru
Malepszak odpowiadając na pytanie o sytuację w spółce córce PKP Cargo - CargoTabor Malepszak zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat remontowała ona tabor już wtedy niepotrzebny na rynku. Podkreślał, że nie ma planów likwidacji spółki, która dalej powinna być zapleczem technicznym dla PKP Cargo, ale i pozyskiwać zlecenia z rynku, także zagranicznego. Jak poinformował, przyszłoroczne plany zakładają, że CargoTabor otrzyma zlecenia na ok. 100 mln zł z samej spółki-matki.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Polacy nie będą mieli czym palić już tej zimy
Pieniędzy nie ma i nie będzie. Budżetówka bez podwyżek
UOKiK: 94 proc. pomp ciepła nie spełnia wymagań!
Polska na systemie ETS straci 100 mld zł!
pap, jb