Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Azoty zabezpieczone statutem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 czerwca 2014, 16:09

  • Powiększ tekst

Wiceminister skarbu Rafał Baniak zapewnił posłów, że statut Grupy Azoty zapewnia bezpieczeństwo prawne oraz realizację interesu Skarbu Państwa w tej spółce. Pożiwiom, uwidim.

Statut spółki oraz umowy zawarte przez Skarb Państwa zapewniają bezpieczeństwo prawne oraz realizację interesu Skarbu Państwa. Stale rośnie wartość Grupy - przekonywał Baniak, przedstawiając na wniosek PiS informację ws. bezpieczeństwa interesów gospodarczych Polski po przejęciu akcji Grupy Azoty przez spółkę Norica Holding, zależną od rosyjskiej grupy Acron.

Grupa Azoty poinformowała na początku czerwca, że Norica Holding zwiększyła udział w akcjonariacie Grupy Azoty o 2,8 proc. i ma ponad 20 proc. akcji chemicznej firmy.

Wiceprezes PiS Beata Szydło pytała, na jakiej podstawie i w jakim dokumencie stwierdzono, że Grupa Azoty jest spółką strategiczną. Jej zdaniem posiadanie 20 proc. akcji Grupy Azoty przez Norica Holding da jej możliwość dostępu do wrażliwych danych i dokumentów, ponieważ może wystąpić o rozszerzenie rady nadzorczej o własnego przedstawiciela.

Rosyjski Acron przy kompletnie biernej postawie Skarbu Państwa otwiera sobie nie drogę, a „autostradę” zarówno do delegowania swojego przedstawiciela do rady nadzorczej Azotów, jak też do wglądu w najbardziej poufne dokumenty polskiej spółki - zaznaczyła.

Baniak podkreślił, że informacje Skarbu Państwa o konkretnej strategii wobec sektora chemicznego i Grupy Azoty przedstawiane w środę w Sejmie są również informacją dla akcjonariuszy i rynku.

Zakładając, że proces wrogiego przejęcia Grupy trwa, publiczne przekazywanie informacji, również na forum wysokiej izby, o zachowaniu się w przyszłości Skarbu Państwa, jako akcjonariusza, należałoby de facto uznać za działanie na szkodę Skarbu Państwa i Grupy, którą uznajemy za strategiczną - zaznaczył.

Wiceminister skarbu zwrócił uwagę na trwającą właśnie sesję giełdową.

Musimy pamiętać o reżimie przepisów ustawy o ofercie publicznej. Każde słowo, wypowiedziane zwłaszcza przez przedstawiciela resortu skarbu, może mieć wpływ na wartość notowanych akcji (Grupy Azoty - PAP) - mówił.

Zapewnił, że MSP od początku oceniało próbę przejęcia kontroli nad Grupą Azoty jednoznacznie – jako wrogie. Dodał, że resort monitoruje sytuację zaangażowanych spółek i całego rynku chemicznego. Wiceminister skarbu ocenił, że dzięki konsolidacji polskiej chemii próba wrogiego przejęcia kontroli nad Grupą Azoty się nie powiodła. Podkreślił, że MSP traktuje Grupę Azoty jako strategiczną.

Świadczą o tym odpowiednie zapisy w statucie. Zgodnie z nimi, tak długo jak Skarb Państwa jest właścicielem akcji spółki uprawniających do co najmniej 1/5 ogólnej liczby głosów, prawo głosów pozostałych akcjonariuszy zostaje ograniczone, w ten sposób, że żaden z nich nie może wykonywać na walnym zgromadzeniu więcej niż 1/5 ogólnej liczby głosów - wyjaśnił. Zauważył, że statut Grupy został zarejestrowany przez sąd.

Nie ma zatem powodów do podważania ważności przepisów statutu - powiedział. Jak mówił, kapitał zakładowy spółki jest w 33 proc. kontrolowany bezpośrednio przez Skarb Państwa.

To większość blokująca i praktycznie uniemożliwia forsowanie bez zgody Skarbu Państwa strategicznych przedsięwzięć dotyczących spółki, czyli zmiany statutu, podziału, połączenia, przekształcenia - zaznaczył.

Przypomniał, że zmiany w statucie ograniczające prawo wykonywania głosu akcjonariuszy posiadających mniej niż 20 proc. akcji zostały wprowadzone w grudniu 2009 roku, na długo przed wezwaniem ogłoszonym przez Norica Holding.

Skarb Państwa podjął zatem decyzję w sprawie umocnienia swojej pozycji w spółce przed pojawieniem się w niej Rosjan. To dowodzi, że działaliśmy aktywnie, a nie w odpowiedzi na pojawiające się zagrożenie - zaznaczył.

Baniak wyjaśnił, że Skarb Państwa sprzedając w ub. roku inwestorom finansowym pakiet ponad 12 proc. Grupy zawarł z większością tych podmiotów umowy, na podstawie których przysługuje mu prawo pierwokupu akcji.

Zapewnił, że Grupa Azoty ma stabilny akcjonariat, który wspiera realizowaną przez zarząd strategię rozwoju spółki.

Statut spółki oraz umowy zawarte przez Skarb Państwa zapewniają bezpieczeństwo prawne oraz realizację interesu Skarbu Państwa - przekonywał Baniak.

Największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który ma 33 proc. udziałów w firmie. Norica Holding ma nieco ponad 20 proc., ING Otwarty Fundusz Emerytalny ma 9,96 proc. akcji, TFI PZU ma 8,76 proc. akcji, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ma 5,75 proc., a pozostali akcjonariusze 22,53 proc.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych