"Zmiana traktatów" i "Zielony ład" od Ursuli von der Leyen
Ubiegająca się o poparcie Parlamentu Europejskiego na swoją drugą kadencję niemiecka przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zapowiedziała kontrowersyjną zmianę: modyfikację traktatów Unii Europejskiej, której pomysłodawcami są czterej Niemcy, oraz dalsze kroki w kierunku Zielonej Transformacji. Hasłem przewodnim wystąpienia był motyw obronności.
Ursula von der Leyen ubiega się o drugą kadencję jako przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła swoje plany na kolejne lata.
Zmiana traktatów Unii Europejskiej
Ursula von der Leyen zapowiedziała zmianę traktatów Unii Europejskiej.
„Nasza Unia i nasza demokracja to nieustanna praca. I jest jeszcze więcej, co możemy zrobić. Potrzebujemy ambitnego programu reform, aby zapewnić funkcjonowanie większej Unii i zwiększyć (jej) legitymację demokratyczną. Podczas gdy reformy były konieczne wcześniej, wraz z rozszerzeniem stały się niezbędne. Musimy wykorzystać to jako katalizator zmian w zakresie naszej zdolności do działania, naszej polityki i naszego budżetu” - zadeklarowała von der Leyen w PE.
»» Więcej o zmianach w traktacie Unii Europejskiej czytaj tutaj:
MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej
Prezes PiS: Zmiany traktatów to próba likwidacji państwa
Traktat UE i utrata suwerenności. „Media są zbyt głośne”
Wsparcie Ukrainy na niemieckich ustach
W drugiej kadencji von der Leyen zamierza postawić na współpracę Unii w zakresie obronności. Jak podkreśliła, państwa członkowskie pozostaną odpowiedzialne za bezpieczeństwo narodowe i swoje armie, a NATO będzie filarem obrony.
Wszyscy jednak dobrze wiemy, że nasze wydatki na obronność są zbyt niskie i nieefektywne. Nasze zakupy zagraniczne są zbyt duże. Musimy zatem stworzyć jednolity rynek obronny. Musimy więcej inwestować w zaawansowane zdolności obronne - powiedziała.
W ocenie von der Leyen UE musi nie tylko inwestować w swoje bezpieczeństwo więcej, ale też razem, np. w kompleksowy system obrony powietrznej, tzw. europejską tarczę, by nie tylko chronić przestrzeń powietrzną, ale także wysłać wyraźny sygnał europejskiej jedności.
Koniec z uzależnieniem od Rosji
„Uzależnienie UE od rosyjskich surowców skończy się raz na zawsze” - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Polityczka przypomniała, że Władimir Putin szantażował UE odcięciem od rosyjskich surowców, na co Wspólnota odpowiedziała zintensyfikowaniem inwestycji w energię odnawialną.
To pozwoliło nam uwolnić się od brudnych rosyjskich paliw kopalnych. Razem zapewnimy, że nasze uzależnienie od rosyjskich surowców się skończyło raz na zawsze - powiedziała szefowa KE.
Zapowiedziała również przedstawienie nowego unijnego planu dla czystego przemysłu na pierwsze 100 dni nowej kadencji. Ten miałby objąć inwestycje w infrastrukturę i przemysł zwłaszcza energetyczny.
Europa się dekarbonizuje i uprzemysławia w tym samym czasie - zapewniła von der Leyen. Zapowiedziała również utrzymanie unijnych celów klimatycznych w postaci obniżenia emisji o 90 proc. do 2040 r.
Polityczka poinformowała również, że postawi na wzrost konkurencyjności UE, pogłębienie rynku wewnętrznego i zmniejszenie nadmiernej biurokratyzacji. „Zobowiążę każdego komisarza, żeby zagłębił się w swoje portfolio i przedstawił cięcia. Powołam również wicekomisarza, który będzie koordynował te prace i który będzie składał raz do roku raporty z naszych postępów tej Izbie” - powiedziała von der Leyen.
Zapowiedź: Więcej zielonego ładu
Zapowiedziała również przedstawienie nowego unijnego planu dla czystego przemysłu w trakcie pierwszych 100 dni nowej kadencji. Ten miałby objąć inwestycje w infrastrukturę i przemysł zwłaszcza energetyczny.
Europa się dekarbonizuje i uprzemysławia w tym samym czasie - zapewniła von der Leyen. Zapowiedziała również utrzymanie unijnych celów klimatycznych w postaci obniżenia emisji o 90 proc. do 2040 r.
Zmiany klimatu okiem biznesu
Von der Leyen uznała, że problemem rolników jest zmieniający się klimat, który co roku przynosi coraz bardziej ekstremalną pogodę i powoduje problemy z dostępem do wody. Zapowiedziała plan dla rolnictwa uwzględniający potrzebę dostosowania się do zmian klimatycznych i strategię zrównoważonego gospodarowania zasobami wody.
Polityczka chce też wyjść z propozycją tarczy dla europejskiej demokracji, która będzie chronić przed zagraniczną ingerencją i manipulowaniem informacjami.
Zapowiedź tarczy informacyjnej!!!
Polityczka chce też wyjść z propozycją tarczy dla europejskiej demokracji, która będzie chronić przed zagraniczną ingerencją i manipulowaniem informacjami.
Fala krytyki po wystąpieniu
Ursula von der Leyen zrobiła bardzo wiele złego w Unii Europejskiej. To, co dziś zapowiedziała, jest jeszcze gorsze. Zagłosuję przeciwko kandydaturze von der Leyen - napisała na platformie X europoseł Beata Szydło
W 2019 roku @vonderleyen dostała kredyt zaufania. Od tego czasu zgodziła się - między innymi - na Zielony Ład, Pakt Migracyjny, a Polskę ścigała w procedurze rzekomo łamanej praworządności. Za taką Szefową Komisji Europejskiej ja nie zagłosuję - napisał na platformie X europoseł Daniel Obajtek
Wybranie pani na stanowisko przewodniczącej KE w poprzedniej kadencji było ogromnym błędem i niektórzy do dzisiaj mają kaca po tej decyzji! Jest Pani twarzą Europejskiego Zielonego Ładu, który niszczy europejską gospodarkę i rolnictwo! OD POLSKI RĘCE PRECZ! - skomentowała przedstawicielka Konfederacji Ewa Zajączkowska
Ursula von der Leyen aby pozostać na stanowisku musi uzyskać bezwzględną większość głosów w czwartkowym głosowaniu w Europarlamencie, co oznacza, że poprzeć ją musi 361 europosłów w liczącej 720 miejsc izbie.
O godz. 13 w Strasburgu rozpocznie się głosowanie, które rozstrzygnie czy Niemka zostanie szefową Komisji Europejskiej na drugą kadencję.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Właśnie przegrywamy z Czechami w atomowej rywalizacji
Energia 1000 zł/MWh? Nastąpił wzrost!
Niemiecki potentat FlixTrain pcha się na polskie tory!
Znika kłopotliwy zakaz w lotniczym bagażu podręcznym
pap, tt, jb
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: