Jest! Ustawa o wsparciu działań mundurowych podpisana
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu działań żołnierzy i funkcjonariuszy – potwierdziła szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka. Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego prezydent ocenił, że ustawa ta pozwoli jeszcze lepiej chronić granice.
Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie prezydent powiedział, że z satysfakcją mógł podpisać ustawę, która „pozwoli chronić granice i inne miejsca jeszcze lepiej, jeszcze sprawniej i podwyższy bezpieczeństwo polskich żołnierzy”.
Andrzej Duda: to fundamentalnie ważne
„To fundamentalnie ważne. Dziękuję za przygotowanie i przegłosowanie tych przepisów. Niebawem wejdą one w życie. Wierzę, że poprawią komfort służby naszych żołnierzy i ułatwią sprawną realizację wymagających zadań” – mówił prezydent.
Szefowa Kancelarii Prezydenta potwierdziła PAP, że chodzi o ustawę z 26 lipca br. o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych RP, policji i Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
Pomoc prawna w przypadku użycia broni
Przyjęte przepisy przewidują możliwość użycia wojska do samodzielnych działań na terytorium kraju w czasie pokoju – a nie jedynie do wsparcia służb MSWiA, jak było do tej pory. Wprowadzają również pojęcie operacji wojskowej prowadzonej na terenie kraju w czasie pokoju. Ustawa zapewnia pomoc prawną żołnierzom i funkcjonariuszom służb w razie postępowania związanego z użyciem przez nich broni; reguluje także m.in. zasady zatrzymania żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową.
Ustawa wprowadza też do Kodeksu karnego przepis, który wyłącza odpowiedzialność za czyny popełnione w określonych warunkach. Chodzi o użycie przez żołnierza lub funkcjonariusza broniącego granicy broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad, jeżeli zostały one zastosowane m.in.
w celu odparcia bezpośredniego zamachu na życie, zdrowie lub wolność żołnierza lub innej osoby,
w celu przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do zamachu na życie, zdrowie lub wolność żołnierza, bądź innej osoby.
Warunkiem uznania, że takie działanie żołnierza lub funkcjonariusza nie jest przestępstwem, są okoliczności wymagające natychmiastowego działania.
Były pewne wątpliwości
Ten przepis za kontrowersyjny uznały organizacje społeczne – m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także część polityków, zwłaszcza Lewicy. Oceniano, przepis jest źle skonstruowany i mógłby prowadzić do niekaralności żołnierzy i funkcjonariuszy za rzeczywiste poważne nadużycia. Zastrzeżenia do niektórych projektowanych przepisów zgłaszał też Rzecznik Praw Obywatelskich.
Żołnierz zamordowany na służbie
Rząd zapowiedział zmianę przepisów po tym, jak podczas służby na granicy z Białorusią zginął żołnierz ugodzony nożem przez osobę próbująca ją przekroczyć. Mateusz Sitek został raniony nożem 28 maja br. Atak nastąpił w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Przestępstwa dopuścił się jeden z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Gdy żołnierz, używając tarczy ochronnej, blokował wyłom w stalowym płocie, sprawca – po przełożeniu ręki przez płot – wielokrotnie ugodził go nożem w klatkę piersiową. Żołnierz zmarł w szpitalu 6 czerwca. Został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
Oburzenie prezydenta
Informacja o tym zdarzeniu zbiegła się z doniesieniami prasowymi o zatrzymaniu trójki żołnierzy za oddawanie na granicy strzałów ostrzegawczych. Prokuratura zarzuciła dwóm z nich przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób, co oburzyło znaczną część polskiej sceny politycznej na czele z prezydentem Andrzejem Dudą.
Źródło: PAP
Oprac. GS
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Myto w górę, przez Zielony Ład! Przewoźnicy załamani
Gospodarka rośnie wyraźnie wyżej od prognoz!
NFZ: do tych lekarzy już bez skierowania
To pewne! W sklepach nie będzie jaj i innych towarów
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj:
–