AKTUALIZACJA
Jest projekt specustawy powodziowej
Nieodpłatna pomoc prawna dla poszkodowanych, możliwe zawieszenia egzekucji długów oraz postępowań, a także zwrot kosztów osobom, które nie mogą przystąpić do egzaminów wstępnych na aplikację – to rozwiązania w obszarze wymiaru sprawiedliwości, które zawiera projekt tzw. specustawy powodziowej.
Na stronach rządowych opublikowano właśnie tekst projektu ustawy, która ma zapewnić władzom większe możliwości w skutecznym zwalczaniu następstw powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Wśród obszarów tematycznych, które wyszczególniono w projekcie, znalazł się też obszar sprawiedliwości, dotyczący m.in. funkcjonowania sądów na terenach dotkniętych powodzią czy bezpłatnego wsparcia prawnego dla powodzian.
Sądy na zagrożonych terenach
Pierwsze z rozwiązań dotyczy możliwości zawieszenia przez sądy postępowania – przede wszystkim cywilnego lub administracyjnego – w sytuacji, gdy np. ze względu na powódź jedna ze stron nie może dotrzeć do sądu. Ponadto w planach jest wprowadzenie przepisu dot. możliwości zawieszenia na wniosek poszkodowanego powodzią dłużnika natychmiastowej wykonalności tytułu wykonawczego lub wstrzymanie jego wykonania.
Co, jeśli powódź uniemożliwi działanie?
Projekt poświęca też uwagę sądom, których normalne funkcjonowanie zostało zakłócone lub uniemożliwione przez powódź. „Z uwagi na możliwe wyrządzenie przez powódź szkód w infrastrukturze sądu, jak i niewystarczającą obsadą kadrową (…), jeżeli sędziowie i inni pracownicy (…) sami będą dotknięci skutkami powodzi i w związku z tym nie będą mogli realizować swoich zadań, konieczne jest zapewnienie możliwości sprawowania przez sądy powszechne, sądy wojskowe i wojewódzkie sądy administracyjne wymiaru sprawiedliwości w określonych kategoriach spraw, których charakter bezwzględnie wymaga pilnego ich rozpoznawania, także w przypadkach, gdy wskutek powodzi sąd właściwy miejscowo utraci możliwość funkcjonowania” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Nieodpłatna pomoc dla poszkodowanych
W projekcie zawarto również przepisy dot. nieodpłatnej pomocy prawnej dla poszkodowanych. Obecnie przepisy precyzują, że do takiej pomocy mają prawo osoby, których nie stać na zapłacenie za pomoc prawną; w planach jest rozszerzenie tej grupy o osoby dotknięte powodzią.
Co dalej z projektem?
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyraził nadzieję, że w przyszły wtorek, w dodatkowym dniu posiedzenia izby, Sejm uchwali rządowy projekt nowelizacji ustawy powodziowej. Hołownia zadeklarował też, że aby nie dopuścić do „politycznego show”, część punktów porządku obrad poprowadzi osobiście.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że sejmowa debata nad projektem odbędzie się w czwartek 26 września.
»» O powodziowym harmonogramie rządu czytaj tutaj:
Powódź. W środę informacja, w sobotę nowelizacja?
Źródło: PAP
Oprac. GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Brzoska: zagraniczne firmy omijają podatki w Polsce
Orlen inwestycje. Co z kompleksem w Gdańsku?
Toniemy w długach. W jeden miesiąc więcej o 15 miliardów!
»» Rozmowa z red. Agnieszką Łakomą o elektromobilności na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: