Analitycy: na horyzoncie mocniejsza obniżka stóp NBP?
Pierwsze obniżki stóp procentowych w Polsce nastąpią dopiero w II kwartale przyszłego roku - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do decyzji RPP o utrzymaniu stóp. Obniżka stóp procentowych przez NBP możliwa będzie - tak jak sugerują to ostatnie dane makroekonomiczne - w pierwszej połowie przyszłego roku - ocenił Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan.
Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – poinformował bank centralny w komunikacie. Stopa referencyjna NBP nadal wynosi 5,75 proc.
»» O decyzji RPP czytaj więcej tutaj:
RPP podjęła decyzję. Co ze stopami NBP?
Analitycy PIE: RPP obniży stopy procentowe później niż inne banki centralne
Ekonomiści PIE zwrócili uwagę, że to było ostatnie posiedzenie RPP w tym roku. „Przewidujemy, że pierwsze obniżki nastąpią dopiero w II kwartale przyszłego roku” - poinformowali.
Dodali, że główna stopa NBP nadal wynosi 5,75 proc., co - ich zdaniem - jest porównywalne z poziomem w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. „Większość państw w regionie nie zmieniła stóp procentowych w listopadzie — na Węgrzech i w Rumunii stopy pozostają na poziomie 6,5 proc. Natomiast Czechy obniżyły stopę o 25 pb do 4 proc.” – wskazali.
W opinii Instytutu wyznacznikiem dla kolejnych decyzji RPP będzie sytuacja globalna.
„W listopadzie Rezerwa Federalna zmniejszyła stopy procentowe o 25 pb. Słabe prognozy gospodarcze w Unii Europejskiej będą skłaniać Europejski Bank Centralny do redukcji stóp procentowych w grudniu. Ekonomiści spodziewają się cięcia o przynajmniej 25 pb.” - podali ekonomiści.
Dodali, że wśród krajów europejskich jedynie Norwegia utrzymuje stabilnie stopy; analitycy przewidują jednak, że pierwsze redukcje nastąpią w grudniu.
„Niemniej RPP obniży stopy procentowe później niż inne banki centralne. Bieżący konsensus zakłada pierwsze obniżki dopiero w II kw. 2025 roku. Odbędzie się to razem ze spadkiem inflacji. Ekonomiści prognozują, że w tym okresie CPI zacznie powoli wracać do celu inflacyjnego” - poinformowali ekonomiści PIE.
Konfederacja Lewiatan: kolejne posiedzenie RPP bez wzbudzania emocji
Obniżka stóp procentowych przez NBP możliwa będzie - tak jak sugerują to ostatnie dane makroekonomiczne - w pierwszej połowie przyszłego roku - ocenił Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Wskazał, że na decyzje RPP wpływ ma mrożenie cen energii przez rząd i wygrana Donalda Trumpa.
„Tegoroczne posiedzenia RPP nie wzbudzają większych emocji (…) zapadła decyzja, aby pozostawić stopy na dotychczasowym poziomie (…) niezmiennym od października 2023 r.” - zauważył Zielonka. Dodał, że bardziej interesujące - w jego ocenie - jest to, kiedy Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzje o obniżce stóp.
Przypomniał, że prognoza Konfederacji Lewiatan zakłada niewielką obniżkę w połowie 2025 roku.
„Ostatnie dane makroekonomiczne mogą sugerować, że albo jej skala będzie wyższa albo redukcja będzie mieć miejsce nieco wcześniej, w pierwszej połowie roku” - zaznaczył.
Według analityka, argumentów za obniżką stóp referencyjnych dodała zapowiedź rządu o mrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych, gdyż zatrzyma to wzrost kosztów utrzymania domu/mieszkania dla konsumentów.
„Niepewności dodała wygrana w wyborach w USA Donalda Trumpa. Gdyby nowy prezydent zdecydował o realizacji postulatów odbudowy gospodarki kosztem partnerów handlowych, to wszystkie banki centralne będą stały przed wyzwaniem zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej swojego kraju” - ocenił przedstawiciel Konfederacji Lewiatan.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Pijesz kawę na Orlenie, będziesz wspierać Owsiaka!
Kobieta skazana na śmierć za defraudację 12 mld dol.
»» Co się dzieje z Orlenem? Nagranie z walnego zgromadzenia spółki może szokować - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24