![Do zawirowań na rynku mleka przyczynił się m.in. drastyczny spadek produkcji w Rosji. / autor: Pixabay](http://media.wplm.pl/thumbs/79e/NzIweDQ0Mi9jX2MvdV8xL2NjX2FlYTk4L3AvMjAyNC8xMC8yMC8xMjgwLzg1My9mZDc4ZDY0ZDBhODE0ODI5OWUxMGNmZDNkOGMzM2I5YS5qcGVn.jpeg)
Miliard ton mleka za siedem lat, ale pod jednym warunkiem
Analitycy szacują, że globalna produkcja mleka wzrośnie w 2025 roku o roku o 1,5 proc., a w 2032 roku przekroczy miliard ton.
Przyczyni się do tego postęp technologiczny w zakresie zdrowia zwierząt, wydajności paszy i udoskonaleń genetycznych. Siłą napędową pozostają Indie, gdzie drobni producenci i spółdzielnie wzmacniają produkcję. Przed jakimi wyzwaniami stoi unijny rynek mleka w 2025 roku?
Ekologia zmniejsza plony
Przed wyjątkowymi, ponieważ obawy dotyczące środowiska powodują przejście na systemy ekologiczne, które, zyskując popularność, przynoszą gorsze wyniki przy wyższych kosztach. Problemem jest też spadek pogłowia bydła i spowolnienie produkcji surowego mleka w Rosji, co winduje ceny.
Nasze drogie masło
Światowe rekordy biją pod tym względem masło i sery. Eksperci z Instytutu Badań nad Rynkiem Rolnym (IKAR) szacują, że już za 7 lat globalna produkcja mleka może przekroczyć miliard ton. Oczywiście wtedy, gdy Unia Europejska odejdzie od absurdalnej polityki Zielonego Ładu.
Źródło: PAP
Oprac. GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Ćwierć miliona kur pod nóż. Straty idą w miliony!
Niemiecki biznes patrzy na Wschód
»»Oto Polska Tuska: Polska lewica odcięta od dolarów - obejrzyj na antenie telewizji wPolsce24