
Czym są Projekty 400 i 44,7? Mają wzmocnić Polskę!
Produkcja amunicji, co udowodniła wojna na Ukrainie - jest absolutnie kluczową dla możliwości państwa podczas potencjalnego konfliktu zbrojnego. Polski koncern zbrojeniowy Mesko wyszedł jednak z inicjatywą uniezależnienia Polski od dostaw amunicyjnych z zagranicy.
Jak czytamy w komunikacie koncernu, obecnie przyspieszono realizację projektów znanych jako Projekt 400 i Projekt 44,7, które mają fundamentalne znaczenie dla uniezależnienia Polski od zagranicznych dostaw oraz wzmocnienia potencjału obronnego państwa. Dzięki tym inwestycjom już w 2026 roku koncern osiągnie zdecydowanie większe zdolności produkcyjne w zakresie amunicji i rakiet oraz zdobędzie kluczowe kompetencje w obszarze produkcji prochów wielobazowych!
Przełom dla kraju
Jak wskazuje Renata Gruszczyńska, prezes zarządu MESKO S.A.:
Te projekty to prawdziwy przełom dla naszej Spółki, ale też dla całego krajowego przemysłu obronnego. Znacząco przyspieszyliśmy realizację opóźnionych inwestycji o strategicznym znaczeniu – zarówno w zakresie zwiększenia mocy produkcyjnych, jak i pozyskania kompetencji, których Polska dotąd nie posiadała. Jesteśmy na finiszu „Projektu 400”, a równolegle konsekwentnie realizujemy „Projekt 44,7”, który pozwoli w dużej mierze uniezależnić krajową produkcję amunicji od dostaw prochów z zagranicy
Tajemnicze projekty
„Projekt 400” realizowany jest od 2019 roku. Jego budżet wynosi 466,7 mln zł (w tym 400 mln zł z Funduszu Reprywatyzacji przy wkładzie własnym MESKO S.A. na poziomie 66,7 mln zł). Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje ponad 1000 maszyn i urządzeń oraz ponad 20 obiektów zlokalizowanych w Skarżysku-Kamiennej i Pionkach. Głównym celem zadania jest zwiększenie mocy produkcyjnych MESKO S.A. w zakresie amunicji małokalibrowej, średniokalibrowej, wielkokalibrowej oraz rakiet, jak również pozyskanie kompetencji w obszarze produkcji prochu wielobazowego oraz łuski samospalającej.
W Skarżysku-Kamiennej trwają już odbiory dwóch ostatnich budynków produkcyjnych – hali rakietowej i hali amunicyjnej – wybudowanych od zera. Zgodnie ze zaktualizowanym harmonogramem produkcja w tych obiektach ruszy w 2025 roku. Pozostałe budynki w ramach projektu zostały już wcześniej oddane do użytkowania.
W Pionkach ukończono część obiektów przeznaczonych do produkcji amunicji wielkokalibrowej. W marcu 2025 r. zakończono odbiór linii technologicznej w jednej z hal, natomiast odbiory w drugim budynku planowane są do końca drugiego kwartału 2025. Pełne zakończenie wszystkich prac budowlanych w ramach „Projektu 400” przewidziane jest na grudzień 2025 roku. Po umaszynowieniu ostatnich obiektów Spółka osiągnie docelowe zdolności produkcyjne.
Produkcja amunicji małokalibrowej zwiększy się o 500% względem obecnych możliwości - do poziomu 250 mln sztuk rocznie, co daje 1 mln amunicji przypadający na dzień pracy.
Równolegle realizowany „Projekt 44,7” koncentruje się na uzyskaniu zdolności do produkcji prochu modyfikowanego, potrzebnego w procesie wytwarzania amunicji różnego kalibru. MESKO S.A. posiada obecnie kompetencje do produkcji prochów jednobazowych oraz częściowo zmodyfikowanych jednobazowych. Pierwsze rezultaty projektu są już widoczne w postaci wykorzystania prochu modyfikowanego do realizacji kontraktu dla Ministerstwa Obrony Narodowej na amunicję kalibru 12,7x99 mm.
Kluczowe będzie jednak planowane na 2026 rok uruchomienie produkcji prochów wielobazowych.
Jak wskazuje Gruszczyńska:
Zakończenie inwestycji i uruchomienie nowoczesnych linii technologicznych w 2025 i 2026 roku pozwoli MESKO S.A. umocnić pozycję jednego z najnowocześniejszych zakładów produkcji amunicji i rakiet w Europie. Spółka z jednej strony zwiększy wolumen produkcji amunicji 155 mm i innych kluczowych środków bojowych, z drugiej zaś stanie się także niezależnym producentem komponentów energetycznych – co do tej pory pozostawało całkowicie poza zasięgiem polskiego przemysłu. To uniezależni Polskę od importu surowców niezbędnych do produkcji amunicji z obcych rynków, co zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw dla polskiej armii
Materiały prasowe Mesko/ as/
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Złoto Glapińskiego. Jeszcze więcej kruszcu w NBP!
Dramat w porcie Gdynia: terminal zbożowy sparaliżowany!
Nowy papież Leon XIV z Ameryki Północnej
»» Habemus papam. Leon XIV – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.