
To nie będzie dobry dzień dla złotego
Słabsze nastroje na rynku nie sprzyjają złotemu; przy braku nowych impulsów kurs EUR/PLN powinien jednak zakończyć piątkowe notowania w pobliżu 4,25 - oceniają ekonomiści. Rentowności SPW powinny utrzymywać się blisko obecnych poziomów.
„W wyniku umacniającego się dolara, kurs EUR/USD po przebiciu poziomu 1,17 będzie według naszej oceny kierować się w horyzoncie kilku nadchodzących sesji w kierunku strefy technicznego wsparcia rozciągającej się pomiędzy 1,1630-1,1570, co przełożyłoby się na wzrost kursu USD/PLN w pobliże 3,66-3,67” - napisali w raporcie ekonomiści PKO BP.
„Tam potencjał spadkowy na EUR/USD powinien się wyczerpać biorąc pod uwagę prognozowaną przez nas strukturalną słabość amerykańskiej waluty w dłuższym terminie. Z kolei kurs EUR/PLN przy braku nowych impulsów kierunkowych zakończy piątkowe notowania prawdopodobnie w pobliżu 4,25” - dodali.
Ekonomiści Banku Millennium oceniają, że słabsze nastroje na rynku - wywołane polityką handlową prezydenta USA Donalda Trumpa - mogą szkodzić złotemu, choć ewentualna deprecjacja nie powinna być bardzo duża.
„Wobec nie najlepszych nastrojów sądzimy, że dzisiejsza sesja może być raczej słaba dla złotego, ale też nie zakładamy, aby ewentualne osłabienie krajowej waluty miało duży zasięg. Na otwarciu złoty traci do 4,255” - wskazują ekonomiści.
Prezydent USA Donald Trump zagroził Kanadzie 35 proc. cłami na wszystkie towary eksportowane do USA. Trump napisał na swoim portalu Truth Social, że 35 proc. cła wejdą w życie od 1 sierpnia br., a jeśli Kanada zdecyduje się na cła odwetowe, amerykańskie cła zostaną podwyższone.
Rynek długu
„Na krajowym rynku stopy procentowej podczas czwartkowej sesji rentowności obligacji 2-letnich utrzymały się w okolicach 4,35 proc., a 10-letnich nieznacznie obniżyły się w pobliże 5,35 proc. Pozytywny wpływ na rynek długu ma wysoki popyt ze strony krajowych instytucji finansowych, lekki wzrost cen papierów dłużnych w Europie, a także sygnały, że RPP zamierza dalej obniżać stopy procentowe w 2025 r.” - wskazują ekonomiści PKO BP.
„Podczas piątkowej sesji nastroje nie powinny ulec istotnej zmianie, a rentowności obligacji powinny utrzymywać się blisko obecnych poziomów” - dodają.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Najem mieszkań: liczba ofert nurkuje, a chętnych pikuje
Ale zwrot akcji! Bruksela niesłusznie nałożyła karę za Turów
Kolosy wyższe niż Pałac Kultury i Nauki. „Cena za MWh prawie 1000 euro”
»»Koalicji brakuje większości w Sejmie! Burzliwe posiedzenie Komisji Finansów Publicznych! – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24!
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.