Co dalej po ASF? Dziś rząd zajmie się wypłatami
Komitet Stały Rady Ministrów dziś zajmie się projektem noweli tzw. ustawy zakaźnej - poinformował wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Zmiany mają umożliwić wypłatę rekompensat rolnikom, którzy chcą zakończyć hodowlę świń w związku z przypadkami ASF.
"Dziś na Komitecie Stałym Rady Ministrów stanie projekt zmiany ustawy zakaźnej, która da delegację ministrowi rolnictwa do wydania rozporządzenia, które będzie mogło skutkować wypłatami rekompensat rolników, którzy chcieliby odchodzić od produkcji w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń" - powiedział w Sejmie Nalewajk.
Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia, Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.
W Polsce po raz pierwszy wirus afrykańskiego pomoru świń wykryty został u padłych dzików w połowie lutego br. Dotychczas stwierdzono 13 ognisk tej choroby u dzików. W związku z pojawieniem się ASF w Polsce zakaz importu polskiej wieprzowiny wprowadziły m.in. Rosja, Białoruś, Ukraina i wiele innych krajów pozaunijnych.
Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne. Choroba nie jest groźna dla ludzi.
(PAP)