Miliardy euro na innowacje w Polsce z jednym "ale"
Około 15 mld euro do 2020 r. może być wydane w Polsce na wsparcie innowacyjnych projektów realizowanych głównie przez przedsiębiorstwa oraz uczelnie i instytuty badawcze - szacuje NCBR. Prawie 4,5 mld euro mają stanowić fundusze unijne.
W środę w Gdańsku zakończyła się dwudniowa konferencja "Innowacyjna Europa. Przyszłość współpracy nauki i biznesu".
Zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Leszek Grabarczyk powiedział PAP, że na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych (B+R) realizowanych przez przedsiębiorstwa oraz uczelnie i instytuty badawcze w latach 2014-2020 może być wydane ok. 15 mld euro.
"Taka kwota może być wydana po uwzględnieniu wszystkich dotacji na poziomie krajowym i regionalnym" -
dodał.
Zaznaczył, że 15 mld euro to "pieniądze publiczne przeznaczone na badania, rozwój i innowacje".
"Trzeba pamiętać, że do każdego publicznego euro będzie musiało być dołożone jedno euro z kieszeni prywatnej jako potwierdzenie wiarygodności projektu. Jestem przekonany, że w Polsce na realizację projektów innowacyjnych jest wystarczająco dużo pieniędzy" -
dodał Grabarczyk.
Jak przyznał, "największym wyzwaniem w nadchodzących latach będzie mądre zainwestowanie dostępnych pieniędzy". Wyjaśnił, że będzie "to najprawdopodobniej ostatni okres, w którym w Polsce będą dostępne tak duże fundusze". Jego zdaniem te pieniądze powinny być wydane w taki sposób, który pozwoli na realizacje nowych inwestycji, powstanie tysięcy nowych firm i utworzenie dodatkowych miejsc pracy.
"Nadchodzące lata są ostatnim okresem na zbudowanie mocnych fundamentów trwałego dobrobytu w Polsce, na poziomie zbliżonym do krajów zachodnich" -
powiedział.
Jestem przekonany, że "w Polsce istnieje potencjał zarówno na uczelniach jak i w przedsiębiorstwach do tego, aby te pieniądze wykorzystać efektywnie".
Koordynator Zespołu prasowego NCBR, Kamil Melcer poinformował PAP, że w latach 2014-2020 przedsiębiorcy mają być głównymi beneficjentami funduszy przeznaczonych na projekty badawczo-rozwojowe i to przedsiębiorcy mają określać główne kierunki prac badawczo-rozwojowych.
"Ta rola liderów, która do tej pory przypadała uczelniom, instytutom badawczym, które proponowały przedsiębiorcom pewne przedsięwzięcia, zostanie odwrócona i to przedsiębiorcy będą musieli wychodzić z inicjatywą" -
powiedział Melcer.
Melcer podał, że w latach 2010-2013 do przedsiębiorców na badania i rozwój trafiło ponad 9 mld zł. Przedsiębiorcy, zarówno z sektora MSP jak i firm mikro, stanowili większość beneficjentów funduszy na wsparcie innowacji.
Władysław Halbersztadt z funduszu Investin poinformował PAP, że na początku 2015 roku powinna rozpocząć się realizacja pierwszych projektów w ramach największego funduszu zaawansowanych technologii na polskim rynku. Fundusz dysponuje kapitałem w wysokości 210 mln zł. W lutym br. utworzyły go NCBR, największy izraelski fundusz venture capital Pitango i Investin.
"Tych projektów, które mogłyby być realizowane jest sporo, zarówno pochodzących z uczelni jak i z biznesu i mamy realne szanse, żeby w pierwszym półroczu 2015 r. zrealizować pierwsze inwestycje" -
dodał.
Ocenił, że jeśli chodzi o liczbę projektów, które ubiegają się o wsparcie finansowe, to "jest w czym wybierać". Zwrócił uwagę, że "w Polsce jest sporo zespołów, które chcą podjąć jakieś wyzwanie technologiczne".
NCBR jest agencją rządową, której głównym zadaniem jest zarządzanie i realizacja strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych przekładających się na rozwój innowacyjności. Pełni także funkcję instytucji pośredniczącej w unijnych programach mających na celu unowocześnienie gospodarki.
W zakończonej w środę w Gdańsku konferencji poświęconej innowacjom uczestniczyło prawie 200 przedstawicieli biznesu, nauki i instytucji publicznych. NCBR było partnerem merytorycznym konferencji.
Konferencja była wydarzeniem towarzyszącym rozpoczynającemu się w środę w Sopocie Europejskiemu Forum Nowych Idei. Jednym z partnerów medialnych konferencji poświęconej innowacjom była Polska Agencja Prasowa.
(PAP)