Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polacy boją się rozmawiać o podwyżkach. Niepotrzebnie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 października 2014, 11:04

    Aktualizacja: 13 października 2014, 11:05

  • Powiększ tekst

48 proc. pracujących Polaków nigdy nie uczestniczyło w rozmowie o podwyżce, zaś 25 proc. nie wie, czy na ich stanowisku pracy możliwe są wyższe zarobki – wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”.

Jedynie 38 proc. respondentów zainicjowało taką rozmowę samodzielnie. Choć ponad 75 proc. badanych uważa, że to pracodawca powinien zaproponować podwyżkę, jeśli pracownik na nią zasługuje, tylko 19 proc. Polaków rozmawiało na ten temat nie z własnej inicjatywy.

Z raportu, bazującego na badaniach TNS na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków, dowiadujemy się, że 12 proc. z nich ubiegało się o wzrost wynagrodzenia w ciągu tego roku, a co dziesiąty prosił o podwyżkę ponad 3 lata temu. Wśród głównych barier w podejmowaniu tematu jest brak wiedzy i punktu odniesienia. Jedna czwarta badanych nie wie, czy na swoim stanowisku mogłaby zarabiać więcej, zaś 17 proc. nie ma pewności, czy na to zasługuje.

Najczęstszym impulsem do poruszenia tematu wynagrodzenia jest wzrost zakresu obowiązków – deklaruje tak 54 proc. badanych. Ponad 1/4 respondentów wskazała także, że prosi o podwyżkę, kiedy dowie się, że osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej (27 proc.). Motywacją do upomnienia się o swoje bywa też odniesienie sukcesu zawodowego (16 proc.) i związane z nim poczucie, że zasługuje się na więcej. Tylko 3 proc. prosi o podwyżkę w sytuacji, gdy rodzi im się dziecko lub kiedy zamierzają wziąć kredyt.

Spośród osób, które kiedykolwiek rozmawiały o podwyżce, prawie 53 proc. mówi wprost o swoich oczekiwaniach finansowych, a 37 proc. woli poczekać na propozycję szefa. Mężczyźni częściej niż kobiety (odpowiednio 58 i 47 proc.) mówią bezpośrednio o kwotach. Bardziej gotowi do mówienia bez ogródek o tym, ile chcieliby zarabiać, są także młodsi pracownicy (18-29 lat – 63 proc. oraz 30-39 lat – 60 proc.).

Nowy Obywatel

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.