Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Przewalutowanie kredytów: Duży cios dla banków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 11 lutego 2016, 14:02

    Aktualizacja · 11 lutego 2016, 14:39

  • 6
  • Powiększ tekst

Okazuje się, że przewalutowanie kredytów hipotecznych może jednak poważnie uderzyć w banki.

Proponowane przez Kancelarię Prezydenta przewalutowanie kredytów, według opublikowanego wczoraj raportu NBP, może oznaczać spore straty. Według raportu o stabilności systemu finansowego przewalutowanie kredytów hipotecznych na złotówki wyliczono na 35 mld złotych (przy kursie minimalnie powyżej 4 zł za franka szwajcarskiego). Do tego należy dodać 9 mld złotych ze spreadów walutowych, które banki musiałyby zwrócić spłacającym kredyty.

Jest też inna możliwość przewidziana w prezydenckim projekcie - oddania mieszkania bankowi, a zatem - uwolnienie się od długu, jeśli wartość kredytu jest większa niż wartość ubezpieczenia. Wtedy banki utracą kolejne miliardy - NBP szacuje, że może to dotyczyć kredytów o wartości 77 mld złotych. W takim przypadku wartość umorzenia mogłaby sięgnąć 20 mld złotych.

NBP wskazuje też na fakt, iż po przewalutowaniu oprocentowanie nadal byłoby wyliczane według stopy LIBOR (w chwili obecnej ujemnej) aniżeli WIBOR, co oznaczałoby kolejne obciążenia dla banków - 21 mld złotych.

Prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w wypowiedzi dla "Dziennika Gazety Prawnej" wskazuje, że obciążenia dla banków nie byłyby tak dotkliwe, gdyby rozłożono je w czasie:

Gdyby te koszty były rozłożone w czasie na 20–30 lat, czyli tak, jak spłaca się kredyty hipoteczne, to tak. W innym przypadku konsekwencje poniosą podatnicy, bo w ratowanie banków musiałoby się włączyć państwo.

Co więcej podatek nałożony przez instytucje finansowe także będzie kosztował je 4-5 mld złotych, a składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny - 2,4 mld złotych. Dodatkowo kilkaset milionów musiałoby zostać przeznaczone na tzw. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Tymczasem, jak wskazuje w komentarzu dla "DGP" Łukasz Wilkowicz, pierwotne wyliczenia banków były bardziej optymistyczne i prezentowały się następująco:

Koszt przewalutowania kredytów w CHF: 44 mld zł

Oddane przez klientów nieruchomości: 20 mld zł

Utrata odsetek z hipotek: 21 mld zł

Nowy podatek i składka na BFG: 7 mld zł

Tym samym NBP wskazuje na to, że banki mogą już wkrótce znaleźć się w wyniku swoich wcześniejszych działań w poważnych finansowych tarapatach.

NBP/ Dziennik Gazeta prawna/ as/

Powiązane tematy

Komentarze