Z Bratysławy do Wiednia w 8 minut? Hyperloop może powstać na Słowacji
Przedstawiciele Hyperloop Transportation Technologies (HTT), czyli systemu transportu wysokich prędkości, rozmawiali z władzami Słowacji na temat ewentualnego połączenia Bratysławy ze stolicami sąsiednich państw - Austrii i Węgier.
"Słowacja jest liderem w dziedzinie motoryzacji, nauk dotyczących materiałów, a także przemysłu energetycznego, czyli obszarów, które stanowią integralną część projektu Hyperloop" - podkreślił w oświadczeniu szef HTT Dirk Ahlborn.
"Obecność (systemu) Hyperloop w Europie wpłynie na rozwój współpracy i innowacji wewnątrz samej Słowacji, jak i w Europie" - dodał.
Portal PC Mag przypomina, że podróż samochodem z Bratysławy do Wiednia trwa ok. godziny, a dzięki wykorzystaniu systemu kapsuł Hyperloop można być skrócona do ok. ośmiu minut. Dzięki systemowi transportu wysokich prędkości ze stolicy Słowacji do Budapesztu można by się dostać natomiast w ok. 10 minut. Samochodem taka podróż zabiera ok. dwie do trzech godzin.
"Hyperloop w Europie doprowadziłby do połączenia miast w niespotykany do tej pory sposób. Tego typu system przedefiniuje pojęcie transportu (ludzi) i doprowadzi do zwiększenia transgranicznej współpracy" - mówił minister gospodarki Słowacji Vazil Hudak.
Projekt Hyperloop jest pomysłem szefa Tesli i SpaceX Elona Muska. W sierpniu 2013 roku ogłosił plan wart 6 mld dolarów, który doprowadziłby do połączenia Los Angeles i San Francisco. Podróż specjalnymi kapsułami miałaby trwać 30 minut. Jednak w pewnym momencie Musk zrezygnował z finansowania projektu i postanowił przekazać go zainteresowanym stronom - w tym wypadku HTT.
W styczniu br. HTT ogłosiło, że otrzymało od kalifornijskiego hrabstwa King pozwolenie na budowę toru próbnego o długości ponad 8 km. Prace mają potrwać do 2018 roku kiedy cała infrastruktura zostanie oddana do użytku. Tam system będzie sprawdzany.
Według założeń Muska podróż Hyperloop będzie odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1,2 tys. km/h. Szef Tesli tłumaczył wcześniej, że Hyperloop ma stanowić połączenie samolotów Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze łączącej miejsce docelowe.
(PAP)