Porty Szczecin i Świnoujście notują znaczny wzrost obrotów drobnicowych
Porty w Szczecinie i Świnoujściu w pierwszym półroczu br. przeładowały o 2,1 proc. więcej towarów niż w analogicznym okresie 2015 r., mimo mniejszych przeładunków rudy i węgla - poinformowały służby prasowe Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
W pierwszym półroczu br. porty odnotowały wzrost obrotów drobnicą o 12,8 proc. zaś ropą produktami ropopochodnymi i gazem o 4,7 proc. "Za wzrost w ostatniej grupie ładunków odpowiadają gazowce, które zaczęły wpływać do uruchomionego niedawno terminala LNG w Świnoujściu" - powiedziała PAP Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu.
W pierwszym półroczu spadły za to obroty w innych grupach towarowych; przeładunek węgla spadł o 8,9 proc., rudy o 11,4 proc., innych masowych - o 13,9 proc., zbóż o 2,2 proc., a drewna o 30,7 proc.
"Za spadki przeładunków węgla, które od lat obserwujemy w Szczecinie i Świnoujściu, odpowiada ekspansywny węgiel z Rosji, Ameryki Północnej, ale także Australii" - powiedziała Woźniak-Lewandowska. "Statki z węglem wybierają także porty trójmiejskie, ponieważ w naszym zespole portów jest zbyt płytki dla dużych jednostek tor wodny" - dodała.
"Z kolei za wahania przeładunków rudy odpowiadają nasi południowi sąsiedzi, do których trafia ona przez nasze porty. Ostatnie półrocze pokazuje, że huty słowackie i czeskie zamówiły mniej rudy" - powiedziała Woźniak-Lewandowska.
W czerwcu br. w Szczecinie i Świnoujściu przeładowano więcej o ponad 286 tys. ton ładunków, niż w czerwcu ub. roku, co stanowi wzrost o 15,8 proc.
Port zanotował także w pierwszym półroczu 2016 r. prawie trzy procentowy wzrostu przeładunków kontenerów.
Spółka ocenia, że wyniki portów za ostatnie półrocze są dobre. Jak szacuje, w drugim półroczu br. przeładunki powinny pójść w górę za sprawą świnoujskiego terminala LNG, a także planowanego uruchomienia w szczecińskim porcie dużego elewatora zbożowego.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami - w Szczecinie i Świnoujściu.
W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe towarów rolno-spożywczych.
PAP, sek