Ukraińcy chcą członkostwa w NATO i UE
Ukraińcy chcieliby widzieć swój kraj w NATO i w Unii Europejskiej i są przeciwni zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu przeprowadzonego przez kijowskie Centrum Razumkowa.
Członkostwo w NATO popiera 44,3 proc. respondentów, zaś przeciwko wejściu Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego jest 38,1 proc. badanych. Za wejściem do Unii Europejskiej opowiedziało się 49,7 procent, a przeciw - 35,3 procent.
45,8 proc. Ukraińców uważa, że priorytetem w polityce zagranicznej Kijowa powinny być relacje z UE. 12,6 proc. w odpowiedzi na to pytanie wskazało Rosję, a 6,9 proc. - inne kraje poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Na pytanie, czy Ukraina powinna opuścić WNP, twierdząco odpowiedziało 36,6 proc. respondentów; przeciw wypowiedziało się 43,8 proc.
Idea wprowadzenia wiz dla obywateli Rosji cieszy się poparciem 29 proc. badanych; 52,1 proc. jest temu przeciwna. Większość - 55 proc. - nie chce także zerwania stosunków dyplomatycznych między Kijowem i Moskwą. Pomysł ten popiera 24,8 proc.
Centrum Razumkowa pytało także w swym sondażu o stosunek do nadania ogarniętemu konfliktem z separatystami Donbasowi tzw. statusu specjalnego. 50 proc. respondentów wypowiedziało się na ten temat negatywnie, zaś 22,7 proc. - pozytywnie.
50,6 proc. Ukraińców uważa także, że w Donbasie nie należy przeprowadzać wyborów samorządowych do czasu odzyskania przez Ukrainę kontroli nad tym obszarem. 23,9 proc. jest zdania, że takie wybory mogłyby się odbyć w obecnych warunkach.
38,5 proc. badanych nie chce również amnestii dla członków ruchów separatystycznych, którzy uczestnicząc w konflikcie w Donbasie nie dopuścili się ciężkich przestępstw. 34 proc. jest przeciwnego zdania.
41 proc. obywateli opowiada się jednocześnie za całkowitym wstrzymaniem relacji gospodarczych z Donbasem do czasu, gdy będzie on w pełni kontrolowany przez ukraińskie władze. 36 proc. uważa, że relacje te powinny być utrzymywane. Zdaniem 44,2 proc. kwestia statusu Donbasu powinna być omawiana w ramach referendum; 32,8 proc. jest przeciwna takiemu plebiscytowi.
Zdaniem 42,9 proc. badanych zajęte przez separatystów terytoria Donbasu powinny być całkowicie odizolowane od pozostałej części Ukrainy. Przeciwko izolacji wypowiada się 31,4 proc.
39,1 proc. badanych, proszonych o ocenę mińskich porozumień w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie, uznało, że jest ona negatywna. 11,9 proc. oceniło je pozytywnie, a 21,1 proc. - neutralnie.
(PAP)