Kukurydza idzie na rekord
Według Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, tegoroczne zbiory w Polsce mogą wynieść 3,5 mln ton, ze względu na niekorzystną pogodę pod koniec lata. GUS ocenia, że zbiory kukurydzy będą na poziomie 4,1 mln ton.
Kukurydzę uprawia się na tzw. kiszonkę, czyli paszę, głównie wykorzystywaną w karmieniu bydła, oraz na ziarno, które jest stosowane w paszach dla drobiu i trzody. W 2015 r. kukurydza na kiszonkę zajmowała 670 tys. ha, a na ziarno - na 555 tys. ha.
W tym roku, według szacunków Polskiego Związku Producentów Kukurydzy (PZPK), uprawa kukurydzy zajmuje 1 mln 130 tys. hektarów, z tego 600 tys. na kiszonkę, a 530 - na ziarno - poinformował na niedawnym spotkaniu branży zbożowej prezes tej organizacji prof. Tadeusz Michalski.
Jak mówił, z ostatnich szacunków GUS wynika, że zbiory kukurydzy w naszym kraju powinny wynieść ok. 4,1 mln ton. Jego zdaniem, jest to zbyt optymistyczna ocena, gdyż w od połowy sierpnia i we wrześniu część plantacji przyschła na skutek małych opadów deszczu. Oznacza to wymierne straty w uprawie, dlatego zbiory w tym roku mogą być na poziomie 3,5 mln ton. Natomiast lepsza będzie jakość ziarna - dodał. W ocenie Michalskiego produkcja na poziomie 3,5 mln ton jest "optymalna" dla polskiej gospodarki.
Szef PZPK zwrócił też uwagę, że o wielkości zasiewów tej uprawy będą decydowały ceny kukurydzy. Obecnie na świecie jest jej dużo i ceny spadają. Widać to także na polskim rynku, gdzie kukurydza potaniała do 550 zł za tonę. Dalszy spadek ceny będzie oznaczał zmniejszenia uprawy i zwiększenie importu ziarna.
Michalski poinformował, że przy cenie 550 zł/t, (a prognozuje się jej spadek do 500 zł/t), i plonie 60 ton z ha, wliczając nawet dopłatę bezpośrednią, produkcja kukurydzy będzie nieopłacalna. Koszty jednego hektara kukurydzy oszacowano na 6 tys. zł. Natomiast w ubiegłym roku, przy średnim plonie 80 dt/ha i cenie 630 zł/t, uprawa przyniosła zyski rolnikom.
Uprawą kukurydzy w Polsce zajmuje się ok. 200 tys. gospodarstw, a średnia powierzchnia uprawy to 6-8 hektarów.
Produkcja kukurydzy na świecie zapowiada się w tym roku rekordowo, szacuje się ją na ok. 1 mld ton. Wzrosną też zapasy - do 200 mln ton. Zużycie kukurydzy rośnie z roku na rok, choć w nieco mniejszym stopniu niż produkcja.
Natomiast w UE przewidywany jest spadek zbiorów o 1,3 proc. do 61 mln ton. Wśród znaczących producentów kukurydzy bardzo dobre zbiory uzyskają Węgry (+38 proc.), a gorzej niż przed rokiem wypadnie Francja i Rumunia (-16 proc.).
PAP/ as/