Informacje

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Będą przepisy, ułatwiające sukcesję firm rodzinnych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 listopada 2016, 19:49

  • Powiększ tekst

W 2017 r. mogą wejść w życie regulacje ułatwiające sukcesję firm rodzinnych i zapewniające ciągłość ich funkcjonowania po śmierci właściciela firmy - powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładaj. Wg właścicieli tych firm, sukcesja jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów przedsiębiorców.

Od piątku do niedzieli w Gdańsku odbywa się IX zjazd firm rodzinnych u-Rodziny 2016. W sobotę w spotkaniu uczestniczył m.in. wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj. Jak powiedział, obecnie Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z firmami rodzinnymi pracuje nad kwestiami regulacyjnymi związanymi z sukcesją tych firm i zapewnieniem ciągłości ich funkcjonowania, ponieważ obecnie przepisy tego nie zapewniają.

Obecnie jeżeli coś dzieje się z właścicielem, to wygasają wszystkie umowy: z pracownikami, kontrahentami, najmu i firma przestaje istnieć. Np. dzieci przejmują ten majątek i nie wiedzą, co z tym zrobić, firma upada i często ma problem, żeby wyjść z długów, jeśli nie jest przeprowadzona właściwa sukcesja – tłumaczy prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych Ewa Sobkiewicz.

Haładyj przyznał, że prace nad przepisami o sukcesji są zaawansowane.

Jeszcze w tym roku powinien rozpocząć się proces uzgodnień projektu ustawy, więc w 2017 roku realnie ma ona szanse wejść w życie - powiedział. - Pracujemy nad instytucją, która pomogłaby prowadzić firmę w okresie od śmierci przedsiębiorcy do nabycia tej firmy przez spadkobiercę czy spadkobierców. Specjalny prokurent spadkowy przeprowadzi firmę przez okres transformacji właścicielskiej, tak aby mogła ona przetrwać, czyli np. nie stracić kontraktów, nie zatrzymywać produkcji – dodał.

Wiceminister zauważył, że obecnie bardzo wiele polskich firm rodzinnych staje przed problemem sukcesji, bo wiele z nich rozpoczęło działalność ok. 25-30 lat temu.

Członek zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, Tomasz Budziak podał, że wg szacunków w Polsce jest ponad milion firm rodzinnych (co stanowi ok. 60-70 proc. wszystkich istniejących w kraju), które wytwarzają ok. 40-50 proc. PKB. Przypuszcza, że zatrudniają ok. 20-30 proc. wszystkich pracujących w Polsce.

W zjeździe firm rodzinnych odbywającym się w Gdańsku pod hasłem: "Wolność - Twórczość - Biznes" uczestniczy prawie 300 przedsiębiorców. U-Rodziny to IX już edycja ogólnopolskiego zjazdu, organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Stowarzyszenie IFR jest największą i najstarszą w Polsce organizacją zrzeszającą rodzinnych przedsiębiorców, liczy ponad 500 członków.

PAP, MAS

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych