Informacje

Wielkie przejęcie w budowlance: Polimex trafi w ręce firm energetycznych

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 27 grudnia 2016, 16:07

  • 0
  • Powiększ tekst

PGE, Enea, Energa i PGNiG podpisały list intencyjny, dotyczący wspólnego przejęcia kontroli nad spółką budowlaną Polimex-Mostostal. To może oznaczać, że to właśnie Polimex wybuduje nowy blok energetyczny w Ostrołęce za 6 mld zł.

Cztery spółki energetyczne – PGE, Enea, Energa i PGNiG – poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego, dotyczącego inwestycji w Polimex-Mostostal.

Inwestorzy wyrazili zamiar rozważenia potencjalnej inwestycji w Polimex oraz przystąpili do rozmów z Polimex mających na celu wypracowanie szczegółowych parametrów transakcji. Jednocześnie w tym samym dniu, Spółka wraz z Inwestorami, skierowała do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wydanie zgody przez Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Inwestorów wspólnej kontroli nad Polimex – czytamy we wspólnym komunikacie.

Informacja o tym, że spółki energetyczne mogą wspólnie zainwestować w Polimex-Mostostal, pojawiła się na początku grudnia.

Na 28 grudnia zostało zaplanowane NWZA Polimeksu, w trakcie którego ma zostać przegłosowane podwyższenia kapitału zakładowego spółki o maksymalnie 300 mln zł poprzez emisję maksymalnie 150 mln akcji serii T. Emisja ma zostać przeprowadzona w trybie subskrypcji prywatnej, z wyłączeniem dotychczasowych akcjonariuszy. Zapewne więc to w ten sposób firmy energetyczne miałyby przejąć kontrolę nad spółką.

Po ogłoszeniu informacji o podpisaniu listu intencyjnego kurs akcji Polimeksu podskoczył o 6,5 proc., do 3,91 zł za walor.

Jednak poza możliwym przejęciem kontroli nad spółką, która nadal boryka się z kłopotami, w które wpadła wraz z innymi spółkami budowalnymi, jest jeszcze jeden element. Mianowicie niedawno Energa z Eneą ogłosiły przetarg na budowę nowego bloku w elektrowni Ostołęka. Koszt tego bloku szacowany jest na 6 mld zł. Przetarg ma się odbyć w trybie zaproszenia do dialogu konkurencyjnego. Nie udało się nam ustalić, czy Polimex otrzymał takie zaproszenie, ale decyzja o wspólnej inwestycji m.in. Enei i Energi zwiększa szansę, że to właśnie polska firma budowlana będzie wykonawcą inwestycji.

Powiązane tematy

Komentarze