Informacje

Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Wypychanie Grecji ze strefy euro? „Nie można zredukować długu państwa ze strefy euro”

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 9 lutego 2017, 13:36

  • 3
  • Powiększ tekst

Dopóki Grecja jest w strefie euro, nie ma mowy o redukcji jej długu – powiedział Wolfgang Schauble, minister finansów Niemiec. Czyli dla Grecji, która nie jest w stanie obsługiwać obecnego zadłużenia, jedyną szansą jest rezygnacja ze wspólnej waluty.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schauble wykluczył możliwość redukcji długu Aten.

Nie możemy zredukować długu kraju będącego członkiem strefy euro, nie pozwala na to Traktat Lizboński – powiedział cytowany przez Bloomberga Schauble w wywiadzie dla niemieckiej ARD.

Jego zdaniem, jedynym sposobem na redukcję długu Grecji jest opuszczenie przez ten kraj strefy euro.

Czytaj Rosną ceny niemieckich obligacji, greckie papiery tanieją

Jednocześnie Schauble dodał, że nie można zmniejszać nacisku na Grecję, aby prowadziła reformy zwiększające konkurencyjność gospodarki, bo „w innym wypadku nie będą mogli pozostać w strefie euro”.

Ale po niedawnej wizycie w Atenach przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyznali, że dług Grecji jest „absolutnie niespłacalny”. I choć wezwali rząd grecki do dalszych reform, to i tak są przekonani, że Grecja nie będzie w stanie wypracować nadwyżki budżetowej, pozwalającej na obsługę długu.

Jak widać więc, Grecja w strefie euro nie ma szans na redukcję długu, bez czego nie będzie mogła stanąć na nogi. Jedyną szansą jest odejście od wspólnej waluty, co jednak oznacza bankructwo tego kraju i znaczną dewaluację nowej drachmy.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze