Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Program oszczędnościowy portugalskiego rządu niezgodny z prawem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 7 kwietnia 2013, 15:06

  • 1
  • Tagi: finanse gospodarka kryzys oszczędzanie Portugalia Rząd rządowy program Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Portugalski Trybunał Konstytucyjny uznał, że część programu oszczędności budżetowych rządu premiera Pedro Passosa Coelho nie jest zgodna z prawem.

Wyrok ten bardzo komplikuje sytuację w Portugalii, która zobowiązała się wobec Unii Europejskiej do drastycznych oszczędności, by zmniejszyć deficyt budżetowy. Premier Coelho zwołał na sobotę kryzysowe posiedzenie rządu, by szukać rozwiązań alternatywnych.

Trybunał uznał, że niezgodna z konstytucją jest część zapisanych w budżecie na rok 2013 działań oszczędnościowych, m.in. zmniejszenie dodatków urlopowych dla pracowników państwowych i emerytów oraz zmniejszenie zasiłków chorobowych i dla bezrobotnych.

Przeciwko temu najsurowszemu w historii Portugalii budżetowi protestowała nie tylko lewicowa opozycja, ale także prezydent kraju Anibal Cavaco Silva - mimo że wywodzi się on z tego samego ugrupowania co szef rządu - Partii Socjaldemokratycznej (PSD).

Szef państwa skierował budżet na 2013 rok do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż - jak podkreślił - ma poważne wątpliwości co do "sprawiedliwości i równego podziału obciążeń wśród wszystkich Portugalczyków."

Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego portugalskie media spekulowały, że ewentualne zakwestionowanie przez niego programu oszczędnościowego może doprowadzić do upadku rządu Coelho.

W 2011 roku Portugalia otrzymała od Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego pożyczkę w wysokości 78 mld euro. W zamian zobowiązała się jednak do drastycznych oszczędności, które mają zmniejszyć deficyt budżetowy, i do uzdrowienia finansów państwa.

(PAP)

sp/ ana/

Komentarze