Informacje

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 7,4 proc.

br

  • 26 czerwca 2017
  • 10:38
  • 2
  • Tagi: bezrobocie biznes budżet finanse GUS
  • Powiększ tekst

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 7,4 proc. (co jest zgodne z konsensusem rynkowym) w porównaniu do 7,7 proc. w kwietniu – poinformował GUS. Wskaźnik ten jest najniższy od 1991 r.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w opisywanym okresie 1.202,1 tys. wobec 1.252,7 tys. osób w kwietniu. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w maju br. 143,1 tys. wobec 134,4 tys. przed miesiącem.

tytuł

Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju br. pobiła kolejny rekord i znalazła się na poziomie najniższym od kwietnia 1991 r. Co więcej z dużym prawdopodobieństwem będzie ona dalej spadać i już w lipcu może znaleźć się poniżej 7,0 proc.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że według wstępnego szacunku stopa bezrobocia wyniosła w maju 7,5 proc.

czytaj także:komentarz analityka

Patrząc na stopę bezrobocia według metodologii BAEL, która w kwietniu znalazła się na poziomie 4,8 proc., widać że przestrzeń do spadku bezrobocia rejestrowanego jest jeszcze duża. Ma to niewątpliwie związek z poprawą koniunktury, ale także ze zmianami strukturalnymi na polskim rynku pracy. Kurczy się m.in. podaż pracowników (w związku ze zmianami demograficznymi i emigracją zarobkową rzeszy Polaków jaka dokonała się w ostatnich kilku latach), kolejnym wyzwaniem będzie natomiast odpływ z rynku pracy osób, które od 1 października br. nabędą prawa do przejścia na emeryturę po obniżce wieku emerytalnego. Rynek pracy w Polsce jest coraz bardziej rynkiem sprzyjającym pracownikom i jednocześnie coraz „trudniejszym” dla pracodawców, dlatego coraz szerzej poszukują oni rąk do pracy za naszą wschodnią granicą – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

W założeniach do budżetu na 2018 r. rząd przyjął stopę bezrobocia na poziomie 6,4 proc.

Komentarze