Informacje

„Rzeź Woli i Ochoty” na monecie NBP

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 lipca 2017, 09:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę oksydowaną o nominale 10 zł, upamiętniającą mieszkańców dwóch warszawskich dzielnic – Woli i Ochoty, bestialsko wymordowanych w 1944 roku. Liczbę ofiar na Woli i Ochocie ocenia się na około 60 tysięcy.– informuje NBP w komunikacie.

Niemiecki mord na cywilnej ludności Woli i Ochoty był jedną z największych masowych zbrodni podczas II wojny światowej.Na wiadomość o wybuchu powstania w Warszawie (1 VIII 1944 r.) Hitler wydał rozkaz zniszczenia Warszawy i zgładzenia wszystkich jej mieszkańców. - pisze w folderze emisyjnym prof. Wojciech Roszkowski.

Na rewersie umieszczono postać klęczącej kobiety, symbolizującej ofiary wydarzeń a za jej plecami fragmenty wizerunków oprawców. Awers monety przedstawia fragment pomnika Pamięci Ludności Woli Wymordowanej w Czasie Powstania 1944 r. autorstwa Ryszarda Stryjeckiego oraz stałe elementy monety: wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Moneta zaprojektowana przez Dobrochnę Surajewską, wyemitowana zostanie w nakładzie do 15 tys. sztuk i będzie można ją zakupić w cenie 130 zł.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze