Sułkowska: Alior nadal nastawiony na małe firmy
Rada Nadzorcza Alior Banku, po przyjęciu rezygnacji Michała Chyczewskiego z pełnienia funkcji wiceprezesa i p.o. prezesa Alior Banku, powierzyła kierowanie pracami zarządu wiceprezes Katarzynie Sułkowskiej, związanej z Alior Bankiem od początku jego tworzenia.
Katarzyna Sułkowska ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie z dyplomem w dziedzinie finansów i bankowości. Z Alior Bankiem związana jest od momentu jego powstania, to jest od 2008 roku. W obecnym Zarządzie Alior Banku odpowiadała za Obszar Ryzyka, a w poprzednich również za Operacje. Przygotowała i stworzyła politykę kredytową banku, założenia produktowe i metodologiczne. W latach 2002-2007 była zatrudniona w Banku BPH na stanowisku dyrektora zarządzającego Departamentem Windykacji Detalicznej. W tym czasie przeprowadziła proces połączenia struktur windykacyjnych banków BPH i PBK, wdrożyła nowy system windykacji oraz wspierający ten proces system informatyczny. Przeprowadziła również jedną z pierwszych na rynku polskim pakietowych sprzedaży wierzytelności. W latach 1998-2001 pracowała w Citibank Polska, gdzie pełniła funkcję naczelnika w Departamencie Windykacji. Katarzyna Sułkowska była współautorką strategii „Cyfrowego buntownika”. Odpowiadała też ze wdrożenie wielokrotnie nagradzanych na świecie innowacji Alior Banku. Teraz w obszarze jej działań priorytetowych będzie rozwój IT i innowacji oraz uruchomienie iLab ukierunkowanego na współpracę z klientami oraz poprawę ich doświadczeń.
Zarząd pod moim kierownictwem będzie kontynuował realizowanie działań związanych z operacjonalizacją strategii „Cyfrowego buntownika”, w szczególności wzmacniając pozycję banku w segmencie mikro- i małych przedsiębiorstw, zwiększając liczbę klientów z główną relacją bankową w obszarze klienta detalicznego, a także wdrażając własną metodykę zarządzania zasobami IT (AGILOR) oraz Model Zarządzania Innowacjami Alior Banku w celu umocnienia przewagi konkurencyjnej w oparciu o technologię. Bank będzie dalej dynamicznie rozwijał się, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej pozycji kapitałowej i płynnościowej. Jestem przekonana, że zapewni to dalszy szybki wzrost Alior Banku i wzmocni jego pozycję rynkową – powiedziała Katarzyna Sułkowska, wiceprezes i p.o. prezes Alior Banku.
Chcę zapewnić, że Alior Bank będzie dalej analizować możliwości współpracy z Pekao Jestem przekonana, że uda nam się wspólnie z Pekao znaleźć takie rozwiązanie, które będzie tworzyło wartość dla wszystkich akcjonariuszy - podkreśliła p.o. prezesa Alior Banku.
W październiku 2017 r. Pekao i Alior Bank poinformowały, że przeanalizują możliwości współpracy. W tym celu banki podpisały list intencyjny dotyczący wstępnych analiz wykonalności ich potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów. Największym akcjonariuszem obu banków jest PZU.
Rada Nadzorcza przyjmując rezygnację Michała Chyczewskiego podziękowała mu za przygotowanie planu operacjonalizacji strategii oraz szybkie przystąpienie do jego wdrożenia. W przekonaniu Rady Nadzorczej zasadnicze znaczenie dla Banku miało niezwykle efektywne zakończenie restrukturyzacji po przejęciu wydzielonej części Banku BPH. Było to głównym powodem poprawy bieżących wyników Banku w drugiej połowie 2017 roku w stosunku do oczekiwań rynku. Efektem docenienia poprawy sytuacji finansowej Banku była decyzja agencji ratingowej Fitch o poprawie perspektywy ratingu z neutralnej na pozytywną. Bank podał, że na koniec roku współczynnik na kapitale Tier 1 wyniósł 12,1 proc. (w stosunku do 11,3 proc. na koniec 2016 roku), współczynnik TCR – 15,2 proc. (w stosunku do 13,6 proc. na koniec 2016 roku), a wskaźnik płynności LCR 124 proc.
Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom za miniony okres pracy nad umacnianiem pozycji Alior Banku w polskim sektorze bankowym. To był przełomowy okres dla naszej organizacji. Do sukcesów banku należy zaliczyć: przyjęcie i rozpoczęcie operacjonalizacji strategii „Cyfrowego buntownika”, otwarcie oddziału w Rumunii, wdrożenie nowej bankowości cyfrowej, istotne wzmocnienie pozycji Banku na rynku małych i średnich przedsiębiorstw. Pod względem rentowności i efektywności kosztowej Alior Bank znajduje się już teraz w czołówce rynku bankowego w Polsce i jednocześnie utrzymuje wysokie tempo wzrostu organicznego. Życzę nowej prezes aby dalej efektywnie realizowała nakreślony przez Zarząd plan efektywnego rozwoju Alior Banku – powiedział Michał Chyczewski, ustępujący wiceprezes i p.o. prezesa Zarządu.
Rada Nadzorcza uzupełniła również skład zarządu powołując Marcina Jaszczuka na stanowisko wiceprezesa Alior Banku.
Marcin Jaszczuk posiada 14-letnie doświadczenie w sektorze finansów. Od 2014 r. pracuje w PZU, gdzie odpowiada za obszar współpracy z instytucjami finansowymi i spółkami grupy PZU. Wcześniej był również wiceprezesem spółki Saski Partners, specjalizującym się w finansach korporacyjnych. W swojej karierze zawodowej był też związany z Eurus Capital, JP Morgan, Deloitte oraz Hexeline i zajmował się analizą biznesową. W 2007 r. ukończył Uniwersytet Łódzki, uzyskując dyplom z ekonometrii.
Nowy skład Zarządu Alior Banku kształtuje się następująco:
Katarzyna Sułkowska – wiceprezes zarządu, pełniąca obowiązki prezesa
Filip Gorczyca – wiceprezes zarządu,
Sylwester Grzebinoga, wiceprezes zarządu,
Marcin Jaszczuk – wiceprezes zarządu,
Urszula Krzyżanowska-Piękoś – wiceprezes zarządu,
Celina Waleśkiewicz – wiceprezes zarządu.