Międzynarodowa ochrona dla Palestyńczyków
Po krwawych starciach na granicy między Izraelem a Strefą Gazy, Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI) zaapelowała w piątek wieczorem o „międzynarodową ochronę narodu palestyńskiego”, w tym wysłanie międzynarodowych sił pokojowych na terytoria palestyńskie.
Szefowie rządów i przywódcy państw islamskich, zrzeszonych w Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI), spotkali się w piątek w Stambule na szczycie, zwołanym przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
W końcowym oświadczeniu uczestnicy szczytu ostro potępili także „zbrodnicze działania sił izraelskich na okupowanych terytoriach palestyńskich”. Dodatkowo członkowie OWI oskarżyli amerykańską administrację o „wspieranie zbrodni Izraela oraz ochronę tego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”, natomiast przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy nazwali „aktem prowokacji i wrogości wobec narodu islamskiego”. Wezwali także ONZ do powołania międzynarodowej komisji śledczej, która zajęłaby się poniedziałkowymi wydarzeniami.
Nie ma różnicy między okrucieństwem, którego doświadczył naród żydowski w Europie 75 lat temu, a brutalnością, jakiej doświadczyli nasi bracia w Strefie Gazy - powiedział turecki prezydent, oskarżając Izrael o stosowanie metod podobnych do tych, jakie w czasie wojny stosowali naziści.
Erdogan zwrócił uwagę na podziały i różnice, występujące w samym świecie muzułmańskim.
Musimy poświęcić się, aby bronić naszych świętych miejsc. Gdybyśmy się zjednoczyli, Izrael nie mógłby kontynuować swoich działań - powiedział Erdogan.
Natomiast premier Turcji Binali Yildirim oskarżył Izrael o „naśladowanie Hitlera i Mussoliniego”.
Obecny na szczycie premier Autonomii Palestyńskiej Rami Hamdallah, odnosząc się do przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, oskarżył administrację prezydenta Donalda Trumpa o „prowokowanie konfliktów religijnych w regionie”.
Prezydent Iranu Hasan Rowhani skrytykował „milczenie niektórych krajów islamskich” wobec wydarzeń w Strefie Gazy. Jego zdaniem taka sytuacja zachęca „syjonistów do krwawej brutalności”.
Rząd Turcji już w poniedziałek wezwał swych ambasadorów w USA i Izraelu na konsultacje. W kolejnych dniach MSZ Turcji poprosiło ambasadora i konsula generalnego Izraela w Stambule, by „na jakiś czas” wrócili do swego kraju.
W trakcie poniedziałkowych starć wzdłuż na granicy między Izraelem a Strefą Gazy zginęło około 60 Palestyńczyków. Według palestyńskiego resortu zdrowia obrażenia odniosło blisko 2800 osób, z których ponad 1370 zostało postrzelonych. Protesty odbywały się przeciwko przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.
Agencje pisały, że był to najkrwawszy dzień w Strefie Gazy od czasu wojny w tej palestyńskiej enklawie między kontrolującym ją Hamasem a Izraelem w 2014 roku.
(PAP)