Promocja Polski w największych portach świata
20 maja 2018 r. „Dar Młodzieży” wyruszy w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Należy wykorzystać dobry czas dla gospodarki morskiej, z jakim mamy obecnie do czynienia - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Minister uczestniczył w sobotniej ceremonii powitania uczestników Rejsu Niepodległości w Gdyni.
Sobotnia ceremonia powitania uczestników rejsu miała miejsce na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni. Jak zaznaczył Gróbarczyk, obecny rejs jest nie tylko wydarzeniem mającym na celu uświetnienie stulecia niepodległości Polski, ale też nawiązaniem do wyprawy z 1934 roku, kiedy w podobny rejs dookoła świata wypłynął „Dar Pomorza”.
Jak wskazał minister, rejs „Daru Młodzieży” ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale i dyplomatyczne.
Będzie miała miejsce cała seria spotkań - moich i moich ministrów - z ministrami innych państw i nawiązanie daleko idącej współpracy na rzecz gospodarki morskiej” - powiedział Gróbarczyk.
Jak zaznaczył minister, Rejs Niepodległości pozwolić ma na stworzenie ponadnarodowego sojuszu na rzecz gospodarki morskiej.
Mamy dzięki rejsowi doskonałą okazję ku temu, by w państwach całego świata przyjmować na +Darze+, a więc na polskiej ziemi, tamtejszych ministrów - co tym samym bardzo podnosi rangę zarówno rejsu, jak i tych spotkań - mówił.
Polska zawsze była zwrócona w kierunku morza, choć czasem pojawiały się złe wiatry, burze hamowały ten zwrot. Mam jednak nadzieję, że mamy to za sobą, wracamy do chlubnych tradycji - powiedział Gróbarczyk, nawiązując do działalności swojego resortu.
Na pokładzie statku wypłyną studenci Akademii Morskiej w Gdyni oraz laureaci konkursu Rejs Niepodległości. „Dar Młodzieży” podczas rejsu zawinie do największych portów świata, w tym do Kopenhagi, Dakaru, Kapsztadu czy Singapuru, w których odbędą się wydarzenia promujące Polskę. W Panamie, załoga statku weźmie udział w ”Światowych Dniach Młodzieży”.
Rejs Niepodległości to wspaniała inicjatywa; marzyliśmy o tym, by nasza biała fregata mogła pełnić funkcję reprezentacyjną na świecie - powiedział rektor Akademii Morskiej prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.
„Dar Młodzieży” już wcześniej wyruszał w rejsy dookoła świata, choćby w latach 1987 - 1988” - powiedział w sobotę rektor.
Jak zaznaczył, tamten rejs pozostał w pamięci uczestników i organizatorów ze względu na brawurowy manewr, jakim było przepłynięcie pod mostem Harbour Bridge w Sydney.
Manewr ten, obserwowany przez ok. 2 miliony ludzi zgromadzonych na nabrzeżu, do dziś jest dowodem na kunszt polskich żeglarzy - powiedział rektor.
Jak zaznaczył Zarębski organizacja obecnego Rejsu Niepodległości wymagała sporego wysiłku i zaangażowania, zarówno ze strony Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, jak i Akademii Morskiej w Gdyni. Jego zdaniem, inicjatywa nie tylko zakończyła się sukcesem, ale też osiągnęła wysoką rangę.
Rejs Niepodległości legendarnego „ Daru Młodzieży”, to doskonały sposób na promocję Polski.
O tym, że uczestnicy Rejsu Niepodległości będą bardzo dobrymi ambasadorami naszego kraju jest przekonany Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Jestem dumny, że PKN ORLEN , największy polski koncern jest zaangażowany w tę inicjatywę. Wsparcie Rejsu Niepodległości to nasz patriotyczny obowiązek. Wspieramy wspaniały projekt o wartościach patriotycznych, edukacyjnych i promujących Polskę i wpisujący się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Dla mnie osobiście ważne jest, że PKN ORLEN angażując się w Rejs Niepodległości wspiera również utalentowaną, ambitną młodzież z różnych regionów Polski - mówił Obajtek.
Dla uczczenia Rejsu Niepodległości na Skwerze Kościuszki w Gdyni w dniach 18-20 maja odbywa się szereg atrakcji dla mieszkańców miasta oraz przybyłych gości, m.in. koncert Grzegorza Hyżego, Natalii Szroeder i Justyny Steczkowskiej, pokazy Mappingu 4D i fajerwerków czy darmowe wejścia do gdyńskiego planetarium. 20 maja będzie miała miejsce oficjalna ceremonia pożegnania „Daru Młodzieży” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
(PAP)