Sposoby finansowania Mosty plus poznamy w tym roku
Chcemy, aby instrument finansowania programu Mosty plus został „dograny” jeszcze w tym roku - powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. Dodał, że na ten cel miałyby trafić do 2023-2025 r. 2 mld 300 mln zł
Huptyś powtórzył na antenie Telewizji Republika, że przewidywana kwota wkładu własnego samorządów to do 20 proc. wartości inwestycji.
Tzn., że państwo jest w stanie wypłacić na te inwestycje
80 proc. środków - powiedział.Chcemy, aby ten instrument finansowania (przepraw mostowych - PAP) został dograny jeszcze w tym roku. I wnioski będzie można zacząć bardzo szybko składać - zapowiedział.
Podał, że horyzont czasowy tych inwestycji to 7-8 lat.
Jak przypomniał, program Mosty Plus obejmie „przeprawy mostowe, które mają dotyczyć dróg samorządowych”.
Są regiony w Polsce, gdzie brakuje mostów. Pomiędzy miejscowościami, powiatami na szczeblu samorządowym - dodał.
Rzecznik MI dodał, że już toczą się prace związane z mostem na Sanie w pobliżu miejscowości Jarosław w woj. podkarpackim.
Będą też budowane mosty na wysokości Łomianek na Wiśle, na trasie Warszawa-Nowy Dwór Mazowiecki, kilka mostów na Warcie - m.in. pomiędzy Obornikami a Wronkami. Mamy też w planie budowę mostów na Odrze, np. na odcinku między Raciborzem a Kędzierzynem-Koźlem, między Rudnikiem a Nędzą - zapowiedział.
Jak podkreślił, chodzi o to, by lokalni mieszkańcy nie musieli nadrabiać kilkudziesięciu kilometrów, żeby przeprawić się przez rzekę. Podkreślił, że w Polsce jest wciąż wiele przepraw promowych, ponieważ brakuje mostów.
SzSz(PAP)