Polacy pracują wydajniej
Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, między styczniem i kwietniem zwiększyła się o 3,6 proc. w skali roku, przy większym o 2,7 proc. przeciętnym zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 7,2 proc. - poinformował GUS.
GUS informował w kwietniu, że wspomniana wydajność pracy w I kwartale tego roku była o 2,8 proc. wyższa niż przed rokiem, przy wzroście przeciętnego zatrudnienia – o 2,7 proc. i przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto – o 6,7 proc. Czytaj także: Bezrobocie nadal spada
GUS skorygował także dane o produkcji przemysłowej, która w marcu wzrosła w marcu do 1,6 proc. w ujęciu rocznym, a wcześniejsze dane wskazywały na wzrost o 1,8 proc.
W kwietniu br. produkcja sprzedana przemysłu1 była o 9,3 proc. wyższa niż przed rokiem (wobec wzrostu o 1,6 proc. w marcu br. oraz spadku o 0,5 proc. w kwietniu ub. roku) – informuje GUS.
Ponadto GUS podał, że nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w kwietniu o 8,4 proc. rocznie, po spadku o 16,2 proc. w marcu. Zamówienia na eksport i wywóz wzrosły w kwietniu o 4,9 proc. r/r i spadły o 3,7 proc. miesięcznie.
W okresie styczeń–kwiecień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 6,4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy notowano wzrost odpowiednio o 5,5 proc.).