Grupa Azoty: Inwestycje zabezpieczone
Grupa Azoty podpisała z konsorcjum banków umowy zwiększające kredyt z 1,5 do 3 mld złotych. To oznacza, że program inwestycyjny do 2026 r. ma zabezpieczenie finansowe. Oprocentowanie kredytu w stosunku rocznym jest sumą właściwej marży oraz stopy referencyjnej - informuje spółka.
Według Pawła Łapińskiego wiceprezesa Grupy Azoty, umowa to część pakietu finansowania długoterminowego, służącego finansowania programu inwestycyjnego spółki i realizacji strategii.
Wiceprezes PKO Banku Polskiego Jakub Papierski wskazał, że umowa ta jest „modelowym przykładem współpracy instytucji finansowych, na czele z PKO Bankiem Polskim jako agentem kredytu, które wspierają przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki”.
Wiceprezes Łapiński przyznał, że decyzja konsorcjum banków jest
„wyrazem zaufania do realizowanej strategii i programu inwestycyjnego”.
Plan inwestycyjny założony przez Grupę Azoty do roku 2026 jest ambitny, a jednocześnie realny i niezbędny dla dalszego rozwoju Grupy Azoty jako lidera rynku chemicznego w Polsce. Wierzę, że ten kredyt będzie także jasnym sygnałem dla środowiska analityków i inwestorów, że Grupa Azoty ma mocne fundamenty i ambitne plany rozwoju - przekazał Łapiński, który odpowiedzialny za finanse w Grupie Azoty.
Jak wyjaśnił, jeśli chodzi o inwestycje, które będą finansowane z nowych pieniędzy, to największym projektem są Polimery Police, czyli wytwórnia polimerów z grupy poliolefin /propylenu i polipropylenu. Ze względu na nakłady inwestycyjne sięgające około 5 mld zł, to projekt strategiczny nie tylko dla Grupy Azoty, ale dla całej krajowej gospodarki.
Jak podkreślają Azoty, znaczące moce wytwórcze Polimerów Police mają umożliwić produkcję do 440 tys. ton polipropylenu rocznie, w asortymencie, do którego zaliczane są m.in. homopolimery oraz kopolimery statystyczne i udarowe.
W Puławach mamy również serię projektów, które mają na celu m.in. stworzenie nowych mocy” - powiedział. W tym roku ma być uruchomiona pierwsza linia produkcyjna instalacji granulacji mechanicznej saletry. Budżet rozpoczętej w 2016 roku inwestycji to 385 mln zł. Projekt zakłada uruchomienie dwóch linii produkcyjnych o mocy 1400 ton saletrzaku na dobę lub 1200 ton saletry granulowanej mechanicznie na dobę. Instalację będzie dopełniała komplementarna do niej infrastruktura magazynowania, pakowania i wysyłki. Uruchomienie drugiej linii produkcyjnej zaplanowane jest na trzeci kwartał 2020 r.
Zgodnie z podpisanymi z bankami kowenantami, wskaźnik dług netto do EBITDA Grupy Azoty nie powinien przekroczyć 3x, a w latach 2021-2022 może wzrosnąć do maksymalnie 3,5x, poinformował wiceprezes Paweł Łapiński.
W bankach mamy określony limit długu netto do EBITDA na 3x z wyjątkiem dwóch lat: 2021 i 2022, kiedy jest on określony na 3,5x.Wszystkie umowy są ujednorodnione i wszystkie mają te same założenia - powiedział Łapiński podczas konferencji prasowej
Dodał, że dług projektu Polimery Police nie jest liczony do wskaźników.
Ten projekt jest samodzielny i się broni, jest bezpieczny - powiedział wiceprezes.
Dodał też, że w obecnej strukturze finansowania „są zaszyte pewne bufory na projekty akwizycyjne”.
Łapiński przypomniał jednocześnie, że w styczniu tego roku spółka dostała kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym na kwotę 145 mln euro.
Konsorcjum banków, które udzieliły kredytu składa się z PKO Banku Polskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Zachodniego WBK oraz ING Banku Śląskiego.
Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa. W maju 2017 r. Grupa zaprezentowała zaktualizowaną strategię do roku 2020. Wśród kluczowych kierunków rozwoju znajdują się m.in. ukończenie procesu konsolidacji Grupy Kapitałowej, wzmocnienie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie.