Wikipedia nie działa przez dyrektywę UE
Polska Wikipedia przyłączyła się do protestu przeciwko nowej dyrektywie UE dotyczącej praw autorskich. Krytycy wskazują, iż nowe prawo drastycznie ograniczy wolność w internecie.
Z tego powodu twórcy polskiej Wikipedii w akcie protestu uniemożliwią dziś korzystanie ze strony. Zamiast dostępu do encyklopedii internauci mogą zapoznać się ze stanowiskiem wikipedystów a także mają możliwość wysłania listu do eurodeputowanego, w którym podzielą się swoimi wątpliwościami względem dyrektywy.
Jak czytamy na Wikipedii:
Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona.
Jak dodają wikipedyści chcą oni nadal oferować darmową i otwartą treść, co nie będzie możliwe po wejściu w życie ustawy:
Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.
Pełną treść oświadczenia można odczytać na poniższym screenie:
Lub na stronie polskiej Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Stanowisko_wikipedyst%C3%B3w_w_kwestii_dyrektywy_o_prawach_autorskich_(lipiec_2018)