TK: nie będzie zniesienia limitu składek ZUS
13 listopada Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję o blokadzie zniesienia limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, ponad który nie są odprowadzane składki na ZUS
Wniosek o zbadanie zgodności ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z art. 2, art. 7 i art. 59 ust. 2 w związku z art. 12 i art. 20 Konstytucji RP skierował w styczniu tego roku prezydent.
Decyzja sędziów miała być podjęta 10 lipca, ale termin przenoszono najpierw na 30 października, potem na 13 listopada. Ostatecznie 14 listopada w końcu zapadł wyrok.
Trybunał uznał, że ustawa jest co prawda zgodna z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ale jest niezgodna z art. 7 Konstytucji.
Pomysł rządu polegał na odprowadzaniu składek na ZUS niezależnie od wysokości dochodu. Zakładał, że 350 tysięcy pracowników etatowych przyniesie rocznie po ok. 15,5 tys. zł - po stronie i pracownika, i pracodawcy. W ten sposób budżet ZUS miał powiększyć się o niemal 5,5 mld zł. Projekt spotkał się on ze spodziewaną krytyką, szczególnie ze strony tych pracodawców, którzy ponieśliby największe koszty. W dzisiejszym systemie funkcjonują już niemal 20 lat. Ostatecznie decyzją TK został zablokowany.