CBŚP wsparło policyjną akcję w Irlandii
Dzięki informacjom Centralnego Biura Śledczego Policji przekazanym Angielskiej Służbie Celnej zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów w Irlandii - podało w czwartek CBŚP. Na miejscu zabezpieczono ok. 10 tys. ton krajanki tytoniowej, ok. 400 tys. sztuk papierosów i produkujące je maszyny.
Jak poinformowano w komunikacie, policjanci zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej z Zarządu CBŚP w Krakowie ustalili, że na terenie przygranicznym między Irlandią i Irlandią Północną działa nielegalna fabryka papierosów. Informację tę przekazali brytyjskim celnikom.
„Przekazane informacje zostały potwierdzone w trakcie działań strony angielskiej i w listopadzie przy wykorzystaniu śmigłowców oraz techniki termowizyjnej funkcjonariusze weszli na teren kompleksu przemysłowego w Irlandii Północnej” - poinformowało CBŚP.
W fabryce znaleziono maszyny, które - zgodnie ze wstępnymi ustaleniami śledczych - mogły produkować nawet 2 tys. sztuk papierosów na minutę. Funkcjonariusze oprócz urządzeń zabezpieczyli także ok. 10 tys. ton krajanki tytoniowej oraz 400 tys. sztuk podrabianych papierosów zapakowanych w pudełka z logo znanego producenta.
Jak zaznaczyło CBŚP, ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach pudełek napisane były po polsku, co zdaniem śledczych może świadczyć o potencjalnym przeznaczeniu wyrobu dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.
Oprócz tego w fabryce były pozostałe komponenty służące do produkcji papierosów - folie, opakowania i kleje.
W hali znaleziono także znaczną ilość odpadów, co według CBŚP może wskazywać na mniej więcej półroczną działalność kompleksu, podczas której maszyny mogły wyprodukować miliony sztuk papierosów, czyniąc tym samym - jak wskazano w komunikacie - „ogromne straty dla systemu fiskalnego z tytułu nieopłaconych podatków”.
„Warte podkreślenia jest, że tego rodzaju przestępczość przynosi grupom przestępczym kolosalne zyski, szczególnie biorąc pod uwagę realne koszty wyprodukowania paczki papierosów w zestawieniu z ceną legalnego wyrobu na terenie Wielkiej Brytanii” - dodano.
CBŚP zwróciło uwagę, że likwidacja nielegalnej fabryki papierosów jest „kolejnym przykładem szybkiej i efektywnej współpracy międzynarodowej pomiędzy organami ścigania”. Według śledczych jest to szczególnie ważne ze względu na transgraniczny charakter w większości zorganizowanych grup działających w tym rodzaju przestępczości.
„W tej sprawie prowadzone są przez Centralne Biuro Śledcze Policji dalsze intensywne czynności, w celu wyjaśnienia całokształtu przestępczego procederu” - podało Biuro.
PAP/ as/